‘TBMM özgürlükler getiren adımı atmıştır’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi: ''TBMM, Türkiye'nin bir ayıbını daha ortadan kaldırmıştır"

Tanrıverdi, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığınca Şanlıurfa’da düzenlenen ‘AK Parti 11. Bölge Yerel Yönetimler Şurası’nda yaptığı konuşmada, partisinin ”İnsanı yücelt ki devlet yücelsin” prensibiyle yola çıktığını ve ”Durmak yok, yola devam” düsturuyla yoluna devam ettiğini söyledi.

Türkiye’nin çözüm bekleyen sorunlarının üstesinden gelmek için planlarını ortaya koyduklarını ve bu plan çerçevesinde yürüdüklerini ifade eden Tanrıverdi, ”Bu çerçevede dün TBMM, Türkiye’nin bir ayıbını daha ortadan kaldırmıştır. Temel hak ve özgürlüklere vurulan zincirleri kırmış, özgürlükler getiren adımı atmıştır” diye konuştu.

AK Parti’nin özgürlük ve demokrasiden yana olduğunu her fırsatta dile getirdiklerini bildiren Tanrıverdi, demokrasinin ulusal ve uluslararası kuralları olduğunu, bunlardan herkesin faydalanmasını sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

AK Parti iktidarı için ”yasaklar, yoksulluk ve yolsuzluğun” en önemli üç konu olduğuna ve bu sorunları çözüme kavuşturabilmek için çaba sarf ettiklerine işaret eden Tanrıverdi, dili, ırkı ve dini ne olursa olsun herkesi zenginlik olarak kabul ettiklerini, bu zenginlikle övündüklerini kaydetti.

Türkiye’yi hak ettiği yere ulaştırmak istediklerini belirten Tanrıverdi, şöyle konuştu:

”Türkiye’de yasaklar olmasın istiyoruz. Türkiye’de yoksul insanımız kalmasın istiyoruz ve yıllardır başımızın belası olan yolsuzluk olmasın istiyoruz. Bu nedenle AK Parti kadroları, ak alın ve dik göğüsle sizlere, ülkemize, insanımıza ve hatta dünya insanlarına bu anlayışla hizmet etmektir. Hizmet ederken de açıklığı, şeffaflığı ve kararlılığı ortaya koymaktadır. AK Parti bunları yaparken katılımcı ve çoğulcu demokrasiyi işletmeye çalışmaktadır.”

Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti’nin son 5 yılda uyguladığı politikalar sonucu Türkiye’nin belli bir yere geldiğini söyledi.

Türkiye’de herkesin birbirine kardeş ve dost gözüyle bakabildiğini, herkesin devletine, devletin de milletine güvenir hale geldiğini kaydeden Tanrıverdi, bunun Türkiye’nin gelişiminin değerlendirilmesi açısından önemli olduğunu ifade etti.

”AK Parti iktidarından önce millet devletinden yaka silker hale gelmişti” diyen Tanrıverdi, şöyle devam etti:

”Bu durum, devlet ile millet kaynaşmasını zedelemişti. ‘Nerede bu devlet?’ isyanları yükselmeye başlamıştı. Çünkü yoksulluk öylesine derinleşmişti ki bu ülkede 1 ton odun veya kömür karşılığında insanlar böbreklerini, hatta çocuklarını satar hale gelmişti. Gazete ve televizyonlardan bunları o dönem seyretmiştik.”

AK Parti iktidarıyla ekonomide önemli gelişmeler olduğunu, Türkiye’nin ekonomik politikalarını üretebilecek kapasiteye ulaştığını belirten Tanrıverdi, şöyle dedi:

”Türkiye’nin borçları gerilemektedir. Göreve geldiğimizde IMF’ye borcumuz 23,5 milyar dolardı. Şimdi 7,2 milyar dolara düştü. Türkiye, ekonomik ve sosyal yönden sağlam zemine oturmuştur. Ekonomik ve sosyal yönden Türkiye, 2008 yılında sosyal restorasyona tabi tutulacaktır.”

Toplantı, daha sonra, basına kapalı devam etti.