TBMM yoğun bir hafta geçirdi

TBMM bu hafta toplumun büyük bir kesimini yakından ilgilendiren kredi kartları kanun teklifi ve sosyal güvenlik alacakları kanun tasarısını kabul etti.

TBMM Genel Kurulu’nda çarşamba günü sosyal güvenlik prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasını öngören kanun tasarısı kabul edildi. Perşembe günü ise eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın aldığı hapis cezasının evde çekmesine imkan tanıyan kanun teklifi kabul edildi. Hafta sonunda TBMM’de görevli bir polis memurunun kredi kartı borcu yüzünden intihar etmesinin ardından ülkenin en önemli gündem maddesi haline gelen kredi kartları borçlarını ve faizlerini düzenleyen kanun teklifi kabul edildi. Sosyal güvenlik prim alacaklarının yeniden yapılandırılması kanun tasarısı ve kredi kartları kanun teklifi iktidar ve muhalefetin işbirliği ile genel kuruldan geçti.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen 15 ile yeni üniversite kurulması yönündeki kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda aynen kabul edildi. CHP’li üyelerinin Cumhurbaşkanı Sezer’in itirazlarının dikkate alınarak düzenleme yapılması yönündeki teklifleri AK Partili üyeler tarafından kabul edilmedi. Yasa teklifi komisyondan önceki haliyle geçti.

İçişleri Komisyonu’nda Pasaport kanunu kabul edildi. Kanun milletvekili çocuklarına da kırmızı pasaport almalarına imkan sağlıyor. Kanun Tasarı’nda yeşil pasaport alanlar içerisine vergi ve ihracat rokertmenleri de dahil edildi.

Şemdinli olaylarını araştırma üzere kurulan komisyon çalışmalarına bu hafta içinde de yoğun bir şekilde devam etti. Komisyonda bu hafta Şemdinli Cumhuriyet Başsavcısı Harun Ayık, Hakkari Emniyet Müdürü Yaşar Ağdere, İstihbarat Şube Müdürü Hüseyin Keskinkılıç ve Terörle Mücadele Şube Müdürü Halil Bağcı dinlendi. Komisyonun perşembe günkü toplantısında ise Hakkari İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Erhan Kubat dinlendi.

Adalet Komisyonu’nda görüşülmesine başlanan Tütün ve Tütün Mamülleri’nin Zararları’nın önlenmesiyle ilgili kanun teklifi görüşüldü. Komisyon teklifi yeniden düzenlenmesi için alt komisyona havale etti. Komisyon üyesi bazı milletvekilleri Sağlık Komisyonu’ndan gelen kanun teklifi ile ilgili ciddi eleştirilerde bulundu.