TBMM’de bu kez tehditler havada uçuştu

Paketin en çok tartışılan, partilerin kapatılmasının zorlaştırılmasını düzenleyen madde öncesi tartışma çıktı.

Önceki gecenin devamı niteliğindeki tartışmada bu kez tehditler havada uçuştu.

BDP’li Hasip Kaplan’ın, “Konuşmamıza izin vermezseniz, tepkimiz çok sert olur” sözlerine sinirlenen TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, “Beni tehdit mi ediyorsunuz, beni öldürtecek misiniz, vurdurtacak mısınız?” dedi.

TBMM Genel Kurulu dün 11.00’de muhalefetin engelleme önergeleriyle açıldı. Anayasa görüşmelerine 4.5 saat geç başlandı. Paketin 6-7 ve 8’inci maddelerinin ele alınacağı Anayasa oturumuna öğleden sonra başlanabildi. Memurlara toplu sözleşme hakkı verilmesi maddesi üzerindeki görüşmelerde BDP’liler ile Şahin arasında tartışma çıktı.BDP’li Ayla Akat Ata, önceki gün “Türkiye’de savaş var” diyen partili arkadaşına saldırıldığını belirterek, “Yaşananlara, savaş, terör, çatışma da diyebilirsiniz. Kadın milletvekilerimize ağır hakaret yapıldı. Başkanın tutumu son derece taraflıdır. Bizden özür dilenmelidir” dedi. BDP’li Hasip Kaplan da Şahin’i eleştirerek, “Meral Akşener gibi objektif olmaya çağırıyorum sizi. Siz artık AK Partili değilsiniz. Kürsüde oturan başkan tarafsız olmalı. Rencide edildik, onurumuz kırıldı. Bizi susturmaya çalışmak ne demek? Konuşmamıza izin vermezseniz, tepkimiz çok sert olur” dedi. Bu sözlere kızan Şahin, “Ne yaparsın, sert olursan, ne yaparsın? Sayın Kaplan size yakışmıyor. Bu yaptığınız tehdit. Meclis Başkanlığı’nı mı tehdit ediyorsunuz? Beni öldürtecek misin, vurdurtacak mısınız, neyi kast ediyorsunuz?” dedi. Tartışmalar güçlükle yatıştırıldı.

Dışarıya gel

İşçi hakları konusunda eleştiriler sırasında CHP’li Mevlüt Coşkuner ile AK Partili Kürşad Tüzmen birbirlerinin üzerine yürüdü. Araya girilince Tüzmen, Coşkuner’i dışarıya kavga etmeye davet etti.

6 ve 7. maddeler tamam

Anayasa değişikliği teklifinin 6 ve 7’inci maddeleri de kabul edildi. 6. madde oylamasına 408 milletvkeili katlıdı. 336 kabul, 70 ret, 1 oy geçersiz ve 1 oy da boş çıktı. 7. maddenin oylamasına ise de 408 milletvekili katıldı. 335 kabul, 69 ret, 3 çekimser ve 1 oy da boş kullanıldı. 6. madde maddeyle, Anayasanın 53. maddesinin kenar başlığı “Toplu İş Sözleşmesi ve Toplu Sözleşme” şeklinde değiştiriliyor. 7. maddeyle Anayasa’nın “Grev Hakkı ve Lokavt’ başlıklı 54. maddesinde değişiklik yapılıyor.

Uyukladılar

Anayasa değişikliği görüşmelerinde zaman zaman sinirler gerildi. Gergin görüşmeler yorgunluğu da beraberinde getirdi. Sabah saatlerine kadar süren görüşmelerde bakan ve milletvekillerinin yorgunlukları dikkat çekti. Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ile Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da sonunda uykusuzluğa dayanamadı. Kavaf, sıkça esnerken, bazı milletvekilleri de başlarını masaya koyarak uyudu. Milletvekilleri oylamalar sırasında hatıra fotoğrafları çektirdi. Başbakan Erdoğan da, oylamalar sırasında Genel Kurul’a gelerek, oyunu kullandı. Bu sırada Erdoğan’ın önünde kuyruk olan AK Partili vekiller, sohbet olanağı buldular.

HÜRRİYET