TBMM’ye Demir Çelik Fabrikası’nın sahibini sordu

CHP Sivas Milletvekili Nurettin Sözen, Sivas Demir Çelik İşletmesi'nin sahibinin TMSF mi, Er-Ege Metal firması mı yoksa Siv-yat mı olduğunu sordu.

Milletvekili Sözen, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Sivas Demir Çelik İşletmeleri A.Ş’nin, kuruluşundan bu yana düzenli üretim yapamadığını vurgulayarak, çok sayıda sahip ve yönetim değişikliği yaşandığını ifade etti.

İşletmenin özelleştirme nedenini ve daha önce ihaleyi alan Ekinciler firmasının ihalesinin niçin iptal edildiğini öğrenmek isteyen Sözen, Sivas Sanayi Yatırım ve Ticaret (Siv-yat A.Ş.) ile 1998’de imzalanan satış sözleşmesine uyulup uyulmadığını sordu. Piyasa değerinin 310 bin dolar olduğu söylenen Siv-yat A.Ş’nin kaça satıldığı sorusunu yönelten Sözen, şunları kaydetti:

“Siv-yat A.Ş’nin Kentbank’tan aldığı 20 milyon dolar (bugün yasal faizi ile 70 milyon doları bulan) kredinin işletme dışında kullanıldığı doğru mudur? TMSF’nin Kentbank’a el koyması dolayısıyla teminat gösterilen Siv-yat A.Ş’nin TMSF’ye aktarıldığı ve Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nın Genel Sekreteri Selahattin Vural’ın yediemin olarak görevlendirildiği doğru mudur? Siv-yat’ın, sahibi Selahattin Rüstemoğlu’ndan, Erol Evcil’in sahibi olduğu söylenen Er-Ege Metal A.Ş. tarafından satın alındığı doğru mudur? İşletmenin sahibi TMSF mi, Er-Ege Metal mi yoksa Siv-yat mı? Bu işletmenin kamuya ve Sivas halkına ve çalışanlarına karşı borç ve sorumlulukları ne olacaktır?”