T.C. Kimlik No. yoksa oy da yok!

Nüfus cüzdanlarında T.C. Kimlik Numarası olmayanların seçimlerde oy kullanamayacağı ve bu kişilerin oranının yüzde 50 civarında olduğu iddia ediliyor.

İnternette dolaşan e-postalarda, nüfus cüzdanlarında T.C. Kimlik Numarası olmayanların seçimlerde oy kullanamayacağı ve bu kişilerin oranının yüzde 50 civarında olduğu yazıyor. Yüksek Seçim Kurulu yetkilileri bu iddiaları doğruluyor.

T.C kimlik numarası elektronik olarak kimliklerine işlenmeyen seçmenlerin pasaport ve ehliyet de kabul edilmeyeceği için oy kullanamayacaklarına ilişkin olarak İstanbul İl Seçim Kurulu yetkilisi şunları söyledi: “Şimdi seçmen bilgilerinin güncelleştirmesi esnasında vatandaşlar zora koşuluyor ki, kimlik numaralarıyla kaydolsunlar ve mükerrer seçmen olmasın.”

KİMLİK NO’SUNUN İNTERNET ÇIKTISI KABUL EDİLMEYECEK

İnternette dolaşan e-postalarda seçmenlerin önümüzdeki seçimler için birbirlerine gönderdikleri uyarı yazısında, ”Bu yıl yapılacak genel seçimlerde oy kullanma sırasında T.C. Kimlik Numarası baz alınacak… Muhtarlıklarda 1 Mart 2007 tarihine kadar asılı olan seçmen listelerinde de kimlik numaralarının yazılı olduğu görülmektedir. Ancak, çok fazla açıklanmayan, hatta biraz da sümenaltı edilmeye çalışılan bir konu var. Nüfus cüzdanlarında kimlik numaraları yazılı olamayan seçmenler seçimlerde oy kullanamayacaklar. Elle yazılmıiş veya internetten çıktı olarak alınmış kimlik numaraları oy verme esnasında geçerli olmayacaktır. Ehliyet, pasaport gibi kimlik yerine geçen diğer belegeler de oy verme işlemlerinde kullanılamayacak” deniliyor.

‘AKP DIŞINDAKİ PARTİLERİN SEÇMENLERİ UYARILMIYOR’
Bu grup, e-postalarda ayrıca AKP dışında kalan diğer siyasi partilerin seçmenlerini uyarmadıklarını ve oy kullanma oranının yüzde 50- 60’larda kalacağını iddia ediyor.

YÜKSEK SEÇİM KURULU NE DİYOR?

“Nüfus cüzdanı gösterilmesi zorunlu”

İstanbul İl Seçim Kurulu’ndan bilgisine başvurduğumuz bir yetkili konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “T.C. Kimlik Numarası sandık başkanının işini kolaylaştırıyor, işlemleri serileştiriyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun vermiş olduğu 27.11.2006 tarihli kararda ‘Oy kullanma esnasında nüfus kağıtlarının gösterilmesi zorunludur’ ibaresi var. Nüfus cüzdanlarında T.C. Kimlik Numarası olmayanların sayısını ya da oranını şu anda belirlememiz mümkün değil.”

“Mükerrer seçmeleri engellemek için düşünüldü”

“Eksiklikler düzeltilecektir. Daha erken. Sistemde yeniyiz. Yüksek Seçim Kurulu yeni bir sistem üzerinde bu işlemi gerçekleştirdi. Sistem yeni yeni oturuyor. Belki de vatandaş daha duyarlı olsun diye böyle yazılmış olabilir. Ama şimdi güncelleştirme esnasında bu zora koşuluyor ki, vatandaşlar T.C. Kimlik Numarası’yla kaydolsun ve mükerrer seçmen olmasın.

Bir senedir bu iş üzerinde çalışıyoruz. Vatandaşlar mahalle muhtarlıklarında asılan listelerden kimlik numaralarını öğrenebilirler.”

SEÇMEN NE YAPMALI?

T.C. Kimlik numaraları nüfus kağıtlarında basılı olmayanların, bağlı oldukları muhtarlıklardan Nüfus Kağıdı Değişim belgesi alarak, bağlı oldukları ilçenin nüfus müdürlüklerinde değişim yapmaları gerekiyor.