TCDD çalışanları eylem yaptı

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası'na (BTS) üye bir grup TCDD çalışanı, AKP Hükümeti'nin TCDD içerisinde haksız bir şekilde siyasi kadrolaşmaya gittiğini iddia ederek bu durumu protesto için eylem yaptı.

Oturma eyleminin ardından eylemciler ellerindeki dövizler ve attıkları sloganlarla AKP Hükümeti’nin TCDD içerisindeki yaptığı atamalara tepki gösterdi.

Grup adına bir açıklama yapan BTS Genel Sekreteri Çoşkun Çetinkaya, AKP Hükümeti ve onun talimatlarını yerine getiren bürokratların kadrolaşmada sınır tanımadığını belirterek kurumlar arasındaki kadrolaşmaların tüm hukuksuzluğuna rağmen devam ettiğini söyledi. Çetinkaya, teknik bir hizmet veren TCDD’nin diğer kurumlardan farklı olarak ele alınması, atama ve yükselmelerde mesleki bilgi-birikim ve yeterliliğin aranması gerektiğini belirterek, aksi yöndeki uygulama ve keyfi davranışların telafisi mümkün olmayan kazaların meydana gelmesinde başrol oynayacağını savundu.

Kısa süre önce 42 kişinin ölümüyle sonuçlanan Pamukova tren kazasını örnek gösteren Çetinkaya, tüm yaşananlara rağmen AKP Hükümeti’nin TCDD içerisinde yasa ve yönetmelikleri hiçe sayarak kuruluşun en alt kademelerindeki atamalara kadar müdahale ederek haksız bir şekilde kadrolaşmaya gittiğini iddia etti.

Hükümetin TCDD içerisindeki haksız uygulamalarına bir an önce son vermlesi gerektiğini belirten Çetinkaya, BTS olarak TCDD içerisinde yaşanan tüm gelişmelerin takipçisi olmacaklarını söyledi. Yapılan basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.