TCDD emeklisi Minyatür Tren Sergisi açtı

Demiryolu görevlisi olarak Türkiye'nin pekçok ilinde çalışan Mete Tekyıldız (65), 40 yıl boyunca biriktirdiği demiryolu aksesuarlarından oluşan Minyatür Tren Sergisi açtı.

Demiryolculuğun bir aşk olduğunu söyleyen Tekyıldız, bugün yetişen demiryolu çalışanlarının bu bilinçten yoksun olmasının üzüntüsünü yaşıyor.

Tekyıldız’ın ‘Minyatür Tren Sergisi’ başlığıyla açılan sergisinin arkasında 40 yıllık bir emek ve meslek aşkı yatıyor. 1961-2000 yılları arasında TCDD’deki çeşitli birimlerde çalışan Mete Tekyıldız, demiryollarına duyduğu aşkı emekli olmasına rağmen açtığı sergilerle devam ettiriyor.

Bin 200 parçadan oluşan kolleksiyondan seçtiği 40 parçayı sergilediğini belirten Tekyıldız, eserlerinin 200 yıl öncesine dayanan bir yolculuğu simgelediğini söyledi. Tekyıldız, manevi değeri ölçülemeyen parçaları anlatırken duygulanmaktan alamıyor kendisini. Demiryolu Emekçisi Tekyıldız, “Demiryolu’culuk aşktır. Demiryolu’culuk mevlevilik gibi kutsal, içten gelen ve yıllara dayanan bir tecrübedir. Demiryolu’culuk caba ve meşakkat ister.” şeklinde konuştu.

Eşi, Anne ve babası ile birçok akrabasının da kendisi gibi TCDD’den emekli olduğunu dile getiren Tekyıldız, kolleksiyon’undaki birçok parçanın kendisine miras kaldığını belirtti. Demiryolu çalışanı olmanın kolay olmadığını belirten Tekyıldız, yıllarca çalıştığı kurumunu rencide etmek istemediğini belirterek, “TCDD’de şimdi çalışanların Demiryolu bilinci çok zayıf. Bir tren şefi 7 senede yetişir. Şimdi otomotik para basma makinası gibi tren şefi üretiyoruz.” ifadelerini kullandı. Mete Tekyıldız’ın çoğu çalışır durumdaki minyatür tren, TCDD üniformaları başta olmak üzere hemen hemen tüm demiryolu aksesuarlarının bulunduğu sergisi 16-31 Ocak tarihleri arasında Galleria Alışveriş Merkezi’nde açık kalacak.