TCDD: Kazaya bariyer kollarına konulan taşlar sebep oldu

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) 6 Kasım'da Adana-Mersin seferini yapmakta olan yolcu treninin, Yenice-Tarsus arasındaki otomatik bariyerli Yunusoğlu hemzemin geçidinde karıştığı kazaya bariyer kollarına konulan taşların sebep olduğunu açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) 6 Kasım’da Adana-Mersin seferini yapmakta olan yolcu treninin, Yenice-Tarsus arasındaki otomatik bariyerli Yunusoğlu hemzemin geçidinde karıştığı kazaya bariyer kollarına konulan taşların sebep olduğunu açıkladı.

TCDD’den yapılan yazılı açıklamada, kazayla ilgili güvenlik kamerası kayıtlarının incelenmesi sonucunda, kaza gerçekleşmeden bir buçuk saat önce kuruluşla ilgisi olmayan iki şahıs tarafından bariyer kolları yukarı kaldırılıp altlarına taş konularak açık vaziyette etkisiz hale getirildiğinin görüldüğü ifade edildi. Otomatik bariyerli Yunusoğlu hemzemin geçidinde sesli ve ışıklı uyarılara rağmen kontrolsüz geçen 01 ADM 11 plakalı kamyonete trenin çarpması ile 2 vatandaşın hayatını kaybettiği olayın bazı basın kuruluşlarında ‘Arızalı geçit kazaya sebep oldu’ ifadesiyle sunulması da eleştirildi.

“BARİYERLİ HEMZEMİN GEÇİTLERİN BAKIMI DÜZENLİ YAPILIYOR”

TCDD şebekesinde bulunan bariyerli hemzemin geçitlerin bakımlarının, ilgili bakım talimatlarına göre düzenli olarak zamanında yapıldığına dikkat çeken TCDD açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Kazanın meydana geldiği bariyerli hemzemin geçidin en son kontrol ve bakımı 1 gün önce, 05.11.2013 tarihinde saat 16.00’da yapılmıştır. Kazayla ilgili güvenlik kamerası kayıtlarının incelenmesi sonucunda, kaza gerçekleşmeden bir buçuk saat önce teşekkülümüz ile ilgisi olmayan iki şahıs tarafından bariyer kolları yukarı kaldırılıp altlarına taş konularak açık vaziyette etkisiz hale getirildiği görülmüştür. Konu savcılığa intikal etmiş olup incelemeler devam etmektedir.”

“HIZINI DÜŞÜRMEDEN BARİYERLERE GİRDİ”

Açıklamada ayrıca “Kazaya neden olan araç görüş alanına girdiği andan itibaren makinist tarafından düdükle ikazda bulunulduğu, hemzemin geçidin çanlarının çalmakta ve flaşörlerin yanmakta olduğu, bu uyarılara rağmen kazaya neden olan 01 ADM 11 plakalı araç sürücüsünün hızını düşürmeden ve durmadan bariyerli hemzemin geçide girdiği görülmektedir.” ifadelerine de yer verildi.