TCDD’nin mallarının satılmasına eleştiri

CHP Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Ateş, Ulaştırma Bakanlığı'nın TCDD'ye ait 199 taşınmazını satmasının Anayasa'ya ve hukuka aykırı olduğunu savundu.

Yazılı bir açıklama yapan Abdulkadir Ateş, Ulaştırma Bakanlığı’na ait 199 gayrimenkulun müzayede yoluyla satılması için ihale açıldığını, müzayede için bir şirketle anlaşıldığını, gar ve istasyonların ilan, afiş ve pankartlarla donatıldığını belirterek, “Bugün ve yarın o ihaleler yapılmayacak. Oysa TCDD’nin bu taşınmazları satması, hukuken mümkün değildir” dedi.

AK Parti hükümetinin, demiryollarının ‘işletme fazlası’ olarak nitelendirilen taşınmazlarını satabilmek için kanunun yasal düzenlemesini 2004 yılı bütçe kanununa koyduğunu, ancak bütçe kanununda böyle bütçe dışı bir hükmün bulunamayacağını, bunun üzerine yine AK Parti’nin YPK’dan karar çıkartılarak TCDD taşınmaz ihale yönetmeliğinin değiştirildiğini vurgulayan Ateş, “Ancak Anayasaya aykırılık ortada kaldı” ifadelerini kullandı. Satış işleminin bütün bu Anayasal ve yasal aykırılıklara rağmen devam ettiğini ve gazetelere “Sahip olmak için 150 yıl beklediğiniz portföyü açıyoruz” şeklinde ilanlar verildiğini hatırlatan Ateş, “Sanki babasının malını açıyor” diye konuştu.

Bu konuyu bir soru önergesi olarak Ulaştırma Bakanı Yıldırım’a sorduğunu ifade eden Ateş, önergesine cevap gelmeden, ihalenin ileri bir tarihe ertelendiğine ilişkin yazı yazıldığını hatırlattı. Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Bakana bir kez daha soruyorum. TCDD taşınmazlarının satılması için 150 yıldır bekleyen kimler? Niçin 150 yıl beklediler? Şimdi niçin beklemeleri gerekmiyor, ne değişti, hükümetiniz neyi değiştirdi? Daha önemlisi, satışı ertelediğiniz 199 parça taşınmaz içinde, başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, partili ilçe belediyeleri arasında imar değişikliği yapan ya da imar planı değişiklik hazırlığı yapanlar var mı? Bu ilk partideki 199 taşınmaz arasında Haydarpaşa yok, ama ben buna Haydarpaşa yasası demiştim, bu 199 taşınmaz ya da daha sonra satışa çıkaracağınız TCDD taşınmazları arasında, Bakanlığınızın, hükümetinizin ya da partinizin satıştan önce görüştüğü yerli ya da yabancı ‘istekliler’ mesela körfezli şeyhler, mesela Oferler, mesela Kutmanlar var mı?”