TCK’yı protesto etmek için kendilerini savcılığa ihbar ettiler

Kendilerine "Düşünce Suçuna Karşı Girişim Platformu " adını veren bir grup aydın, yeni TCK'nın antidemokratik olduğunu iddia ettikleri bazı maddelerini protesto etmek için kendileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

“Yeni Türk Ceza Kanunu’nun antidemokratik maddelerine karşı Sivil İtaatsizlik ” adlı bir bildiri yayınlayan 20 aydın adına aralarında Şanar Yurdatapan, Abdurrahman Dilipak ve Pınar Selek’in de bulunduğunda 8 kişi, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne gelerek düşünce suçu işlediklerini öne sürüp, kendilerini savcılığa ihbar etti.
Aralarında Şanar Yurdatapan ve Abdurrahman Dilipak’ın da bulunduğu bir grup aydın, yeni TCK’nın bazı maddelerini protesto etmek için Beşiktaş’ta bulunan İstanbul Adliyesi’ne geldi. Yazar Orhan Pamuk, Hasan Cemal, Hrant Dink ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Necmettin Erbakan’ın da aralarında bulunduğu 31 kişinin yargılanmalarına neden olan yazı ve söylemler ile Musa Kart’ın çizdiği başbakan karikatürlerinin de yer aldığı 18 sayfalık kitapçığı son sayfasına imza atan grup, daha sonra düşünce suçu işlediklerini öne sürerek kendilerini savcılığa ihbar etti.

Adliye çıkışında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Şanar Yurdatapan, oluşumlarını yeni TCK’da düşünce ve ifade özgürlüğü önündeki antidemokratik gördükleri maddelerin değiştirilmesini amaçlayan bir hareket olarak niteledi. En kestirme yoldan gittiklerini savunan Yurdatapan, “Bu maddelerden yargılanan insanların suçlandıkları lafları biraraya getirdik ve altına imzamızı atarak gittik savcıya kendimizi ihbar ettik. Aleyhimize bir dava açılması lazım. Ya hepimizin birden hapse atılması lazım, ya da bu maddeler düzeltilmeli ” dedi.

Abdurrahman Dilipak da, yeni TCK’da değişmesi gereken düşünce ve ifade hürriyetini engelleyen maddelerin olduğuna dikkat çekerek, bu maddelerle ilgili olarak 31 sanık hakkında daha önce açılan davalarda hapis cezası talep edildiğini söyledi. Kendilerinin de bunları bilerek yargılanan insanların yargılanmalarına neden olan yazıları ve diğer materyalleri bir kitapçıkta toplayıp yayınladıklarını ve altına imza attıklarını kaydeden Dilipak, “Bu şekilde biz kamuoyu baskısı oluşturmak istiyoruz. Yargıya giden bir dava ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne gidilmesini talep ediyoruz . Talebimiz düşünce ve ifade özgürlüğünü engelleyen maddelerin yeniden değiştirilmesi. Kendimiz hakkında suç duyurusunda bulunduk. Savcı başvurumuzu aldı inceleme yapacak ” şeklinde konuştu