TEB internet şubesinde güvenlik önlemlerini artırdı

Teknolojinin günlük hayatta kullanımının artmasına bağlı olarak geliştirilen internet şubeleri, kötü niyetli kullanıcılar nedeniyle güven problemleri yaşarken, Türk Ekonomi Bankası (TEB) internet şubesinde güvenlik önlemlerini artırdı.

Dünyanın yedinci, Euro bölgesinin en büyük bankası BNP Paribas ile ortaklık kurarak güçlenen TEB, internet şubesindeki güvenlik önlemlerini artırdı. TEB’e özel olarak geliştirilen yeni güvenlik önlemleri sayesinde müşteriler kendilerine özel ayarları yaparak bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Teknolojinin günlük hayatta kullanımının artmasına bağlı olarak geliştirilen internet şubeleri, kötü niyetli kullanıcılar nedeniyle güven problemleri yaşamaktalar. Internet üzerinden artan dolandırıcılık yöntemlerine karşı TEB, 24 Aralık 2005’ten itibaren uygulamaya başladığı sekiz güvenlik uygulamasıyla daha güvenli bir internet bankacılığı hizmeti sunuyor.

TEB İnternet Bankacılığı’nın geliştirdiği yeni güvenlik uygulamaları şunlar: “Müşterilerinin kayıtlı cep telefonu numaralarına TEB İnternet Şubesi’ne her girişlerinde yeni ve tek kullanımlık şifre SMS ile gönderilir. Tek kullanımlık şifre ile her kullanımda kişiye özel ve yeni bir şifre üretildiği için bu şifreler bir başka kişi tarafından asla tekrar kullanılamaz.

Parola : Bu uygulama ile TEB İnternet Şubesi girişi iki aşamalı olarak yenilenmiş ve güvenliği artırılmıştır.

Gizli Mesaj / Gizli Resim: Türkiye’de ilk defa uygulanan bu yöntem sayesinde müşteriler, şifresini girmeden gelen resim ve mesajın kendi seçtikleri mesaj ve resim olup olmadığını görerek, gerçekten TEB İnternet Şubesine bağlandıklarından emin olabilirler.

Anında Bilgilendirme: Müşterilerin kendi belirleyeceği tutar ve üstünde yapacağı tüm para transferlerinde kayıtlı cep telefonu ve/veya e-posta adreslerine uyarı mesajı giderek yapılan işlem hakkında anında bilgi verilmektedir.

IP / ISS Ayarları: Müşteriler TEB İnternet Şubesi’ne bağlanırken kullandıkları IP adresi ve / veya Internet Servis Sağlayıcısını tanımlayarak bunların dışında farklı bir IP adresi veya Internet Sağlayıcısı kullanılarak yapılabilecek girişleri engelleyebilirler.

Tarih ve Saat Ayarları: Müşteriler, TEB İnternet Şubesi’ni kullanmak istedikleri gün ve saatleri belirleyerek bu zamanlar dışında giriş yapılmasını engelleyebilirler.

Hesap Ayarları: Bu ayarlar ile müşteriler istedikleri hesapları Para Transferlerine veya tüm işlemlere kapatabileceği gibi tamamen internet üzerinden görüntülenmesini de engelleyebilirler.

Kart Ayarları: Bu ayarlar ile kredi kartlarını e-ticaret ve mail-order işlemlerine kapatabilir ve kredi kartı işlem kısıtlama işlemi ile nakit avans işlemine kapatabileceği gibi tamamen görüntüleme işlemine de kapatabilir.”