TEB şube sayısını yüzde 50 arttıracak

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdür Yardımcısı Cemal Kişmir, 115 olan şube sayısını yüzde 50 artırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Dünyanın altıncı, Avrupa’nın ise en büyük bankası olan BNP Paribas ile geçen yıl ortaklık kurduklarını hatırlatan Kişmir, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) ulaşmak için sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğine ayrı önem verdiklerini dile getirdi.
TEB, sivil toplum kuruluşlarıyla sürdürdüğü işbirliği çerçevesinde Antalya Sanayi ve Ticaret Odası (ATSO) üyelerine özel kredi olanakları sunmaya başladı. ATSO Başkanı Kemal Özgen ve TEB Genel Müdür Yardımcısı Cemal Kişmir’in imzaladığı işbirliği anlaşmasıyla ATSO üyeleri, yüzde 1,50 faiz oranıyla 3 aydan 36 aya varan vadelerle 100 bin YTL’ye kadar kredi alabilecekler. İşletme Bankacılığı stratejisinin bir parçası olarak sivil toplum kuruluşlarına ayrı bir önem veren TEB, Ankara, Adana, Gaziantep, Balıkesir, Malatya, Mersin, Antakya ve Bursa sanayi ve ticaret odalarından sonra ATSO ile de kredi anlaşması imzaladı.

Kredi protokolünde konuşan ATSO Başkanı Kemal Özgen, yapılan protokoller çerçevesinde son dört yılda 2 bine yakın firmanın yaklaşık 75 milyon YTL kredi kullandığını bildirdi. TEB ile imzalanan anlaşmanın bankalarla yapılan 13. protokol olduğunu belirten Özgen, “Kredi kullanımında geçen yıla göre önemli bir artış var. Bu durum ekonomide büyümenin sonucudur. Bu nedenle kredilerdeki artış sevindirici bir gelişmedir” dedi. Antalya’nın kredi ve mevduat hacmi bakımından 5. sırada olduğunu kaydeden Özgen, şöyle konuştu:

“Antalya’nın kredi potansiyeli daha yüksek. Odamız tarafından yapılan sanayi anketi, sanayicilerin ancak yarısının kredi kullandığını göstermektedir. Bu çok düşük bir orandır. Kullanılan kredinin de üçte ikisi işletme kredisidir. İşletmeler öz sermaye yetersizliğinden dolayı işlerini büyütememektedir.”

TEB Genel Müdür Yardımcısı Cemal Kişmir de, anlaşma kapsamında kredinin yanı sıra ATSO üyelerine nakit akışını düzenlemelerine yardımcı olmak üzere çek karnesi de vereceklerini söyledi. İşletme bankacılığının en önemli odak noktalarından birinin de sivil toplum kuruluşları ile yapılacak olan işbirlikleri olduğunu ifade eden Kişmir, “Kredi alan tüm ATSO üyeleri, kredilerin belli bir oranı kadar Kaynak Hesaba da sahip olabiliyorlar. Bu hesap sayesinde işletme sahipleri fatura, çek, vergi gibi ödemelerini vadesi geldiğinde hesaplarında para olmasa dahi gerçekleştirebilecek ve ihtiyaç duyduklarında hiç bir formaliteye gerek kalmadan nakit kredi kullanabilecekler” diye konuştu.