Tecavüz olayı büyüyor

Bağdat'ın güneyinde bir Iraklı kadına tecavüz edilip ailesiyle öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 5 Amerikalı askerin daha suçlu bulundu.

ABD ordu sözcülüğünden yapılan açıklamada, Mahmudiye’de geçen 12 martta 101. Hava İndirme Tümeni’nden askerlerin bir genç kadına tecavüz edip 3 akrabasıyla öldürdüğü iddiaları üzerine başlatılan Açıklamada, hala görev başında olan 5 askerin, çıkarıldıkları mahkemede haklarında yeterli kanıt bulunduğuna karar verildiği takdirde tecavüz ve adam öldürme suçundan yargılanacakları belirtildi. Açıklamada ayrıca, suçlanan askerlerden birinin bu saldırıyı bildirmeyip görevini ihmal etmekle suçlandığı bildirildi. 4 askerin suçlu bulunması halinde idam cezasına çarptırılması bekleniyor.

Bu tümenin eski üyesi Steven D. Green, bu olayla ilgili olarak geçen hafta ABD’nin North Carolina eyaletinde tutuklanan ilk Amerikan askeri olmuştu. Green çıkarıldığı mahkemede, masum olduğunu söylemişti. Green’in suçlu bulunması halinde idam cezasına çarptırılması bekleniyor.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, bu davayla ilgili bağımsız soruşturma yapılmasını istemişti. ABD ordu sözcülüğünden dün yapılan açıklamada, suçlanan askerlerin sayısı 3 olarak verilmişti.