Tedaviler yüz güldürüyor!

İlerleyen yardımcı üreme teknikleri sayesinde artık çocuk sahibi olma sorunu yaşayan çiftler de anne baba olmanın mutluluğunu yaşıyor...

35 yaş altı evli çiftlerde bir buçuk yıllık korunmasız ilişkiye rağmen gebelik gerçekleşmezse çiftlerin bir üreme sağlığı merkezine başvurması gerekiyor. 35 yaş üzeri evli çiftlerde ise bu süre altı ay olarak kabul edilirken ileri yaş (38 yaş üzeri) durumlarında çiftlerin beklemeleri önerilmiyor. Günümüzde gelişen tedavi seçenekleri sayesinde pek çok çift çocuk sahibi olabiliyor. Konuyla ilgili bilgileri Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi Klinik Direktörü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir veriyor.

ERKEKTE SORUNLAR
Çiftlerde infertilite (kısırlık) erkek, kadın veya her ikisindeki problemlere bağlı olabiliyor. İnfertil çiftlerin yüzde 30’u erkeğe bağlı, yüzde 30’u kadına bağlı nedenlerden dolayı çocuk sahibi olamıyor. Çiftlerin yüzde 40’ında ise infertilite eşlerin her ikisindeortaya çıkıyor. Günümüzde erkek infertilitesi daha yaygın.

AŞILAMA NEDİR?
Aşılama tüp bebek tedavisine geçilmeden önce bazı infertil çiftlere uygulanabilen bir tedavi şeklidir. Ancak bunun için spermiyogramın iyi değerlendirilmesi gerekir. Sperm sonucu 5-20 milyon arasında, ileri doğru hızlı hareketliliği yüzde 30-60 ve normal sperm oranı %5’in üzerinde olan erkeklerde ve yumurtalık kanalları açık, hormonları normal, genellikle 35 yaşın altın
daki kadınlarda aşılama tedavisi önerilir. Bu yöntemde erkekten alınan meni özel şekilde hazırlanarak, hareketliliği fazla ve yapısı düzgün spermlerden zengin hale getirilir. Hazırlanan spermler kadının vajenine yerleştirilen özel ince bir kateter ile rahim içine verilir. Kolay ve acısız bir yöntemdir. Uygun hasta gruplarında olumlu sonuçlar verebilmektedir. 3 ila 5 kez aşılama tedavisi yapılabilir. Uygulamalar ardışık aylarda veya 1-2 ay ara verilerek uygulanabilir.

NE ZAMAN TÜP BEBEK?
Sperm sayısı beş milyondan az, ileri doğru hızlı hareketliliği çok az veya yok, normal sperm oranı yüzde 5’in altında ise kadının yaşı 38 ve yukarısı ise, yumurtalık kanallarında tıkanıklık ya da başka bir problem var ise, aşılama denemeleri başarısız olmuşsa, her şey normal olmasına rağmen on yıldır veya daha fazla süredir çocuk sahibi olunamıyorsa bu çiftlere tüp bebek tedavisi önerilir.

YAŞIN ETKİSİ
İlerleyen erkek yaşında sperm üretiminde görülen azalma ve morfolojik açıdan kalitesi düşük sperm üretimi nedeniyle gebelik ihtimali azalır. İlerleyen kadın yaşında ise gebelik ihtimalinin azalması yanında gebelik sonrasında oluşacak anne ve bebeği ilgilendiren riskler artar. Bunlar annede tansiyon yükselmesi, diyabet, erken doğum ve bebekte görülen doğuştan kromozom anomalileridir. Gebelik öncesi erken genetik tarama testi -PGD- gebelik esnasında yapılacak genetik taramalar) en iyi şekilde kullanılarak riskli doğumlar en aza indirgenebilmektedir.