Tek başına 10 köye ebelik yapıyor

Aydın'ın Koçarlı ilçesine bağlı Mersinbelen köyünde 6 yıldır ebelik yapan Melek Nur Dinçer, 10 köyün doğum öncesi ve sonrası tüm müdahalelerini ve diğer sağlık hizmetlerini tek başına yapıyor.

Melek Nur Dinçer, özverili çalışmasıyla Türkiye’de Sağlık Bakanlığınca en iyi 10 sağlık personelinden biri seçildi.

Dinçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mersinbelen ile birlikte civar köylere de hizmet verdiğini söyledi.

Görev yaptığı sağlık ocağına bağlı Kızılcabölük köyünün 12, Çallı ve Çeşme köylerinin 7, Akmescit ve Karaağaç köylerinin 10, Sapalan köyü ile Dereköy’ün 8, Gaffarlar köyünün 4, Yağcıdere köyünün 6 kilometre uzaklıkta olduğunu ifade eden Dinçer, ”İnsanların sağlığı ailemiz için çok önemli. Eşim de bana yardımcı olup anlayış gösterdiği için zorlanmıyorum” dedi.

”EŞİM EN BÜYÜK YARDIMCIM”

Melek Nur Dinçer, en büyük yardımcısının eşi olduğunu kaydederek, ”Eşime Mersinbelen’de oturmayı rica ettim. Kendisi işi için her gün 51 kilometre yol katederek Aydın’daki işine gidip geliyor. Bu duruma hiç itiraz etmedi. İnsanların sağlığı ailemiz için çok önemli. Eşim bu konuda anlayış gösterdiği için onunla gurur duyuyorum” diye konuştu.

Önce anne, sonra kadın olduğunu hiçbir zaman aklından çıkarmadığını söyleyen Dinçer, şunları kaydetti:

”Bugüne kadar kendime anne ve kadın olarak nasıl davranılmasını istiyorsam hastalarıma da aynı şekilde davrandım. Her mesleğin kendine göre zorlukları elbette var ama sağlık mesleğinde çalışanlar biraz daha fedakarlık yapmak zorunda. Özellikle köy sağlık ocaklarında çalışan sağlık personelinin durumu ve şartları diğerlerine göre daha ağır. Bundan hiçbir zaman şikayet etmedim. İşimi severek ve isteyerek yapıyorum. Sağlık evinin temizliğinden bahçe düzenlemesine kadar ailemle birlikte yapıyoruz. Yani hem ebe hem temizlikçi hem de bahçıvanız.”

Gece yarısı kapıları çalındığında eşiyle yollara düştüklerini ifade eden Dinçer, ”Bir gece yarısı kapınız çaldığında ‘kim o’ demeden hemen ilk müdahale için gerekli malzemeleri hazırlar sonra yola koyulmak için kapıya çıkarsınız. Çünkü o saatte insanların size neden geldiği bellidir. İşte ben bundan çok büyük keyif alıyorum. Saat kaç olursa olsun eşimle yollara düşeriz. Mersinbelen’de olmaktan bu yüzden mutluyuz” dedi.

Ebe Dinçer, Sağlık Bakanlığınca 7 yıldır yapılan değerlendirme kapsamında” en iyi ebe” seçilerek ayrı bir mutluluk yaşadığını bildirdi.

İl Sağlık Müdürü Hüsnü Tırpancı da Ebe Dinçer’in gösterdiği fedakarlığın diğer sağlık çalışanlarına örnek olması gerektiğini kaydetti.