Tek Bilet uygulaması başlıyor

İstanbul’da "Tek Bilet" uygulaması 1 Temmuzda başlayacak.

Topbaş, “Toplu ulaşımda tek bilet dönemi başlıyor. Bundan böyle özel halk otobüsleri, özel deniz motorları ve banliyö trenlerin de tek akbil kullanılabilecek.” dedi.
“Tek Bilet” projesinin tanıtım toplantısında konuşan Başkan Kadir Topbaş, 1 Temmuz 2006 tarihinden itibaren İETT, İDO, metro, özel halk otobüsleri, deniz motorları ve banliyö trenlerine tek biletle binilebileceğini dile getirdi. Yaptıkları yenilik sayesinde vatandaşların tek bilet kullanarak yüzde 35 ile yüzde 60 oranında daha ucuz faydalanacaklarını ifade eden Topbaş, “Aylık akbil kullananlar yolculuklarında yaklaşık 150 YTL, 15 günlük akbilde yaklaşık 65 YTL, haftalık akbilde 22.5 YTL, günlük akbil de ise 3.75 YTL tasarruf edecek.” şeklinde konuştu.

Akbil kullananların 90 dakika içinde binecekleri ikinci toplu taşıma aracında ücret ödemeyeceklerini söyleyen Topbaş, “Toplu taşımada devrim niteliği taşıyan tam bütünleşme ile mevcut hatlar kısaltılacak, aynı istikamete daha az araç tahsis edilerek İstanbul’un yoğun trafiği hafifletilecek.” diye konuştu.

Değişiklikler doğrultusunda aylık akbilin doldurulduğu ay için geçerli olduğunu ifade eden Topbaş, “Mevcut sistemle ancak bu kadarını yapabildik. Akbillerini Temmuz ayından önce doldurtanlar için ise, yeni doluma kadar eski sistem geçerli olacak.” dedi.

Yolları genişletme çalışmaları nedeniyle kendisine yöneltilen “Yeni yol yapmayın, böylelikle araba alımına özendiriyorsunuz” şeklinde eleştirilere de değinen Topbaş, “Bu yaklaşım yanlış. Eğer bunu diyenler bize, ‘Evet ben ve çocuklarım yeni araba almayacağız’ diye söz verebilirlerse biz bu çalışmaları bırakalım. Ama böyle bir şey olmayacağı için bu eleştirileri yersiz buluyorum.” dedi.

Vatandaşların hızlı ve ucuz seyahat edebilmeleri için İstanbul Belediyesi’nin mali külfete girdiğini söyleyen Topbaş, “Evet bize bu çalışmalarımızdan 60 milyon YTL fatura çıktı, ama biz buna katlanacağız.” diye konuştu.

Öte yandan, basın mensuplarının İSMEK ihalelerine farklı şirketlerin katıldığını ancak bu şirketlerin bir kişiye ait olduğuna ilişkin sorusuna ise Topbaş, “Birçok işadamının farklı isimler altında şirketleri var. Bu çok normal ve biz belediye olarak bunlara karşımayız, bizim için önemli olan tüzel kişiliktir.” şeklinde cevap verdi.