‘Tek bir bebeğin yaşamı bile bizim için çok önemli’

Sağlık Bakanı Akdağ: "Tek bir bebeğin yaşamı bile bizim için çok önemli" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenidoğan yoğun bakım servisinde meydana gelen bebek ölümleri ile ilgili, “Yenidoğan servislerinde zaman zaman enfeksiyonlar olabilir. Elbette bize düşen görev bu enfeksiyonları olabildiğince aşağıya çekmektir” dedi.
Bakan Akdağ, aile planlaması ile ilgili bazı sözlerinin ise yanlış anlaşıldığını belirterek, “Sosyal durumu, ekonomik durumu, eğitimi iyi olanlar az çocuk yaparlar; sosyal durumu, ekonomik durumu iyi olmayan, çocuklarına sağlıklı bir gelecek sağlama imkanları kısıtlı olanlar çok çocuk yapmaya devam ederse bu durum ülkemizde bir dengesiz gelişmeye yol açacaktır.” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bir grup gazeteciye gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Aile planlaması ile ilgili bazı sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirten Akdağ, nüfus planlaması, doğum kontrolü, aile planlaması gibi kavramların artık tarihi kavramlar haline geldiğini kaydetti. Söz konusu kavramların yerine üreme sağlığı teriminin kullanılmaya başlandığını ifade eden Bakan Akdağ, “Üreme sağlığı içerisinde, aileleri oluşturan birey ve çocuklarının sağlıklı olmasının sağlamanın yanısıra, planlı bir şekilde çocuk yapmaları da zaten mevcut. Yani aile planlaması kavramı tek başına kullanılan bir kavram değil. Üreme sağlığı kavramı içerisinde kullanılıyor” şeklinde konuştu.

Akdağ, Türkiye’de doğurganlık çağındaki bir kadının ortalama doğum sayısının 2.2 olduğunu ve bu oranın öteden beri düşme eğiliminde olduğunu söyledi. Akdağ, bu oranın 2’nin altına düşmesinin ise toplumun yaşlanmaya başladığının göstergesi olduğunu dile getirdi. Doğu’da, kırsalda, göç alan yerlerde ve anne babanın eğitim, gelir seviyesi düşük olduğu popülasyonlarda doğurganlık oranının fazla olduğuna dikkat çeken Akdağ, “Bu durumlar anne ve bebek sağılığı açısından risk oluşturuyor. Bir slogan şeklinde tüm topluma -çocuk yapmayın- çağrısı yapmak kanaatimce doğru değildir. Biz bu bahsettiğimiz gruplarda doğum sıklığını ve sayısını azaltamalıyız, oysa doğum sayısının çok düştüğü imkanları daha geniş olan gruplara, çocuk yapmayın şeklindeki düşüncenin doğru olmadığını anlatmalıyız” şeklinde konuştu.

Silah altına alınan tüm erkeklerin üreme sağlığı, cinsel sağlık, aile planlaması konusunda eğitildiğini hatırlatan Akdağ, “Sosyal durumu, ekonomik durumu, eğitimi iyi olanlar az çocuk yaparlar; tersine sosyal durumu iyi olmayan, ekonomik durumu iyi olmayan, çocuklarına sağlıklı bir gelecek sağlama imkanları kısıtlı olan aileler çok çocuk yapmaya devam ederse bu durum ülkemizde bir dengesiz gelişmeye yol açacaktır. Vurgulamaya çalıştığım budur.” dedi.

“KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞ HASTALIĞI İLE İLGİLİ BİR SALGIN SÖZ KONUSU DEĞİL”

Bakan Akdağ, son günlerde yaşanan ölüm olayları ile gündeme gelen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ile ilgili soruları da cevapladı. Akdağ, hastalığa karşı sağlık personeli ve vatandaşların bilgilendirildiğini aktardı. Geçen sene görülen vaka sayısının 200’ün; 2004’te görülen vaka sayısının ise 300’ün altında olduğunu bildiren Akdağ, “2006 yılında da şu ana kadar görülen vaka sayısı 60 civarında. Hayatını kaybeden insanlarımız var.” dedi.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı taşıyan her 100 hastadan 5’inin hayatını kaybettiğini belirten Akdağ, hastaların destek bakımının önemli olduğunu vurguladı. Bu nedenle hastaların belirlenen hastanelere yönlendirildiğini kaydeden Akdağ, hastalığa karşı etkili bir ilacın ise hünüz bulunamadığını ifade etti.

Hastalık nedeninin bir virüs olduğun vurgulayan Akdağ, şöyle devam etti: “Virüslere karşı ilaçları bulma konusunda dünyanın alacağı çok mesafe var. Tıp dünyası nezleden tutunda AIDS’e varıncaya kadar virüslere etkili ilaç bulmada çok zorlanıyor. Bakterilere karşı silahımız daha fazla, virüslere karşı daha az. Kaldı ki bu virüse etkili olabileceği düşünülen bir ilaç ile ilgili üniversiteler çalışmalar da yaptılar. İlaç ağızdan ve damardan verilecekti. Ancak şu ana kadarki bulgular, ilaçların çok da etkili olmadığı yönünde… Bir vatandaş bile hayatını kaybettiyse bu bizim için çok önemli. Tüm keneleri yok etmek çok mümkün değil. Ama Tarım Bakanlığı da gerekli çalışmaları yapıyor.”

Vatandaşların kenelerle karşılaşabilecekleri yerlerde kapalı giyinmelerini tavsiye eden Akdağ, “Kene yapışmışsa vatandaş kendisi çıkarmaya çalışmamalı. Bir sağlık kuruluşuna başvurmalı. Sağlık görevlileleri bir çiviyi nazikçe söker gibi uygun bir araçla bunu sağ sola nazikçe çekerek çıkarıyorlar. Sağlık Kuruluşuna başvurmak çok geçikecekse vatandaş kendisi yapmayı deneyebilir” diye konuştu.

“BEBEK ÖLÜMLERİ İLE İLGİLİ BİR HEYET GÖREVLENDİRDİK”

Sağlık Bakanı Akdağ, İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görülen bebek ölümleri ile ilgili bir heyet görevlendirdiklerini de açıkladı. Göreve geldikleri dönemde Türkiye’de hastane enfeksiyonlarının sayısının bile bilinmediğini vurgulayan Akdağ, son iki yıldır ciddi çalışmalar yaptıklarını, bu kapsamda komisyonlar oluşturarak yönetmelik çıkardıklarını kaydetti.

Yenidoğan servislerinde zaman zaman enfeksiyonlar olabileceğine işaret eden Akdağ, “Elbette bize düşen görev bu enfeksiyonları olabildiğince aşağıya çekmektir. Bu enfeksiyonlar uygulama ya da personel eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir ya da önlenemez şekilde gelişmiş olabilir. Bunu da bilim adamlarımız incelemelerle ortaya çıkartacaktır. Tek bebeğin hayatını kaybetmesi bizim için son derece önemlidir. Bu konudaki bütün imkanlarımızı arttırmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.