Tek gözlü kuzu dünyaya geldi

Denizli'nin Güney ilçesine bağlı Koparan köyünde, dünyaya gelen tek gözlü kuzu, görenleri hayrete düşürdü.

Daha önce de aynı köyde, 8 bacaklı koyun doğması, halk tarafından Allah’ın takdiri olarak yorumlanıyor. Göktaş ailesinin 3 yaşındaki koyunundan üçüz kuzuları dünyaya geldi. İlk iki kuzu normal ve sağlıklı şekilde dünyaya gelirken, üçüncü kuzudaki değişiklik şaşkınlığa neden oldu. Çünkü üçüncü kuzunun; burnu olmamasına karşın ve tek gözü, ağzı ve kulakları vardı. Aile, ne yapacağını şaşırmış vaziyetteyken tek gözlü dünyaya gelen kuzu ancak 10 dakika yaşayabildi. Olayı duyan köylüler de, Göktaş ailesinin evine akın etti. Kuzuyu inceleyen vatandaşlar, “Allah’ın takdiri” yorumlarını yaptı.

Koparan köyüne gelerek incelemelerde bulunan Güney İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilisi Veteriner Hekim Yılmaz Çiftçi ise bu tip doğumların ender görüldüğünü ancak korkulacak bir durumun olmadığını söyledi. Çiftçi, gebelik süresi içinde kullanılan bazı ilaçların kuzunun bu şekilde olmasına sebebiyet verebileceğini açıkladı.

Tek gözlü kuzuyu görünce ne yapacaklarını bilemediklerini söyleyen kuzu sahibi Yüksel Göktaş, “Koyundan 3 kuzu dünyaya geldi. İkisi normalken bu kuzu garip görünümlü dünyaya geldi. Yaklaşık 10 dakika yaşayan kuzu, daha sonra öldü.” dedi.

Koparan köyünde daha önce de 8 bacaklı bir kuzunun dünyaya geldiğini belirten Muhtar Dursun Göktaş da, “Köyümüzde tek gözlü kuzunun dünyaya gelmesi herkesi şaşırttı. Çok kısa bir süre yaşayan kuzu, daha sonra öldü. Kuzuyu bir çok insan merak ederek köyümüze görmeye geldi. Kuzuyu görenler şaşırdı. Yetkililerden yardım bekliyoruz.” diye konuştu.