‘Tek kanatlı kuş uçmaz!’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Göksel: "Tek kanatıl kuş uçmaz, Türkiye'de kadınlar siyasetin içinde daha fazla yer almalı" dedi.

Gelişmiş ülkelerde kadınların siyaset arenasında çok etkili olduğunu belirten Hotar, “Tek kanatlı kuş uçmaz. Kadınlar olmadan siyaset gelişim göstermez” dedi.
AK Parti İl Başkanlığı Kadın Kolları, tamamlanan ilçe kongrelerinde yönetimlere girmeyi başaran kadın üyelerle tanışma toplantısı düzenledi. Balçova Termal Tesisleri Agememnon Salonu’nda düzenlenen toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar Göksel, AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Satoğlu, İl Başkan Yardımcısı Türker Sarıkol, Ayşe Yüreklitürktopal ile partililer katıldı.

Toplantıda AK Parti İzmir İlçe Teşkilatları’nda görev alan kadınlar ile bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Prof. Dr. Nükhet Hotar Göksel, siyasette kadınların önemini vurguladı. Kadınların siyaset yaparken öncelikle kendilerine güvenmeleri gerektiğini söyleyen Göksel, “Türkiye’nin birlik beraberliğe ihtiyacı var. Bunun en temel koşullarından biri de kadınların siyasette daha fazla etkin olması. Bakınız gelişmiş ülkelerde kadınlar yüzde 50 oranında siyasette yer alırken bizim ülkemizde bu oran yüzde 10 ile 20 arasında seyrediyor. AK Parti 4,5 yıllık bir parti olmasına rağmen 81 ilde örgütlenmesini tamamladı. Bu örgütlerde kadınlara çok önem veriyor. Kadınlar önemli görevlere geliyor. Ancak bunlar yeterli değil. Kadınlar daha çok çalışıp siyasette etkin rol almalı. Görüyorum ki İzmir’de de kadınlar siyasette hak ettikleri yere kavuşmak için çalışıyor” diye konuştu.

“AK PARTİ’DE HERKESE YER VAR AMA EN ÇOK KADINLARA İHTİYAÇ VAR”

TBMM’de 24 kadın milletvekili olduğunu söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Göksel, “Bu sayı çok yetersiz. Gelişmiş ülkelerde bu oran çok yüksek. Öncelikle kadınların siyasete olan ilgisinin artması lazım. Biz ne kadar kendimizi siyasete verirsek o kadar başarılı oluruz. AK Parti’de herkese yer var ama en çok kadınlara ihtiyaç var. AK Parti’nin kayıtlı üye sayısı 2 milyon 863 bin. Bunun ancak 700 bini kadın. Bu sayının bir an önce yükseltilmesi gerek” şeklinde konuştu.

Siyaset arenasında kadınlara karşı gizli bir direnişin olduğunu söyleyen Hotar, “Bakınız erkek egemen bir siyaset anlayışı hüküm sürmekte. AK Parti bunun önüne geçmeye çalışıyor. Tek kanatlı kuş uçmaz. Kadınlar olmadan siyaset tek kanatlı kuş gibidir” dedi.

Siyasetin içersinde yer alan kadınların bir süre sonra değişik nedenlerden ayrıldıklarını söyleyen Göksel, “Yerinizi kimseye bırakmayın. Her türlü olumsuzluklara göğüs gerin. Siyasetin Türkiye siyasetinin sizlere ihtiyacı var. Siyaset gibi ekonomide de güç sahibi olun. Kendi işinizin sahibi olun. Avrupa Birliği Fonları’ndan iş imkanları yaratın. Siz ürettikçe , güçlendikçe her şey daha kolay olacak” diye konuştu.

AK Parti’nin İzmir’e özel bir ilgi gösterdiğinin altını çizen Göksel, şöyle devam etti: “İzmir’e yazık oluyor. İzmir ileriye gideceğine her geçen gün geriye gidiyor. İzmir’de herşey eksik. Bu kente siz İzmirli kadınlar sahip çıkın. Kapı kapı dolaşıp AK Parti’yi anlatın. İzmir’deki kötü gidişe dur demek için gece gündüz çalışın. İzmir sizin ellerinizde yükselecek. Yaşadığımız kente sahip çıkalım. İzmir’e bunu borçluyuz.”