Tek sınıfla AB’ye başvurdular!

Tek sınıflı Sincik İlköğretim Okulu, AB virajında.

Tek sınıftan oluşan Karasu Birleştirilmiş Sınıflı İlköğretim Okulu’nun öğretmen ve öğrencileri, Sincik Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) Müdürü Engin İlhan tarafından hazırlanan ‘Euroculture’ başlıklı projenin başvurusunu AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’na yaptı. Okul şimdi projelerinin onaylanmasını bekliyor.

Okul Ortaklıkları Projesi kapsamında hazırlanan Avrupa Kültürü başlıklı proje kabul edilirse 3 yıl boyunca proje uygulanacak. Projeyi Karasu Birleştirilmiş Sınıflar İlköğretim Okulu Müdür Vekili Ercan Koç ve 27 öğrenci birlikte yürütecek. Projenin, Kuzey İrlanda’dan 2, İspanya, Litvanya ve Polonya ülkelerinde 5 okul ortağı bulunuyor.

‘Euroculture’ (Avrupa Kültürü) başlıklı projenin AB tarafından desteklenmesi halinde Karasu İlköğretim Okulu’nun öğretmeni Ercan Koç ile 27 öğrencisi, önümüzdeki eğitim-öğretim yılında sırasıyla Kuzey İrlanda’nın Belfast, İspanya’nın Huelva, Litvanya’nın Siauliai ve Polonya’nın Przyszowice kentlerindeki proje ortağı okullara ziyaretler gerçekleştirilecek.

Bu projenin kabul görmesiyle Sincikli öğrencilerin, farklı ülkelere özgü halk oyunlarını, halk müziğini ve geleneksel kıyafetleri öğrenmeye yönelik öğrenci merkezli etkinlikler üzerinde çalışarak, AB’yi oluşturan ülkelerin kültürlerini tanıma ve kendi kültürel değerlerini onlara tanıtma fırsatına sahip olacaklarını belirtildi.