‘Tek yapı tek ses olma iddiasında değiliz’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "AK Parti olarak biz tamamen dayatmayla, totaliter bir mantıkla, böyle bir makinadan çıkmış tek yapı tek ses olma iddiasında değiliz, böyle bir derdimiz yok." dedi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, partinin Kızılcıhamam Kampı’nda Türkiye’nin meselelerini büyük bir perspektifle ele aldıklarını belirterek, AK Parti olarak 73 milyon insanın hukukunu koruma derdinde olduklarını söyledi. Erdoğan, “AK Parti olarak biz tamamen dayatmayla, totaliter bir mantıkla, böyle bir makinadan çıkmış tek yapı tek ses olma iddiasında değiliz, böyle bir derdimiz yok. İdeolojik temalar üzerinde siyaset yapmayan bir partiyiz. Bunu yapmayacağız, biz bu yola böyle koyulduk. Bizi yaptığımız işler yaptığımız hizmetler anlatsın istiyoruz” şeklinde konuştu.

Spekülasyonlar ve aslı astarı olmayan iddialarla iş görmediğini ifade eden Erdoğan, bu kadronun iştişaresini yaptığını, birlikte düşündüğünü ve milli irade adına karar verdiğini söyledi. Erdoğan, son istişare toplantısında ortak akıl oluştuğunu, Türkiye’yi girdaptan çıkaran AK Parti kadrolarının bir önceliğininin bulunduğunu ve bunun Türkiye olduğunu söyledi. Erdoğan, AK Parti’nin milletsiz siyasete inanmadığını işaret ederek, parti olarak her eylemlerini meşruiyet sınırları içerisinde gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Konuşmasında parlamento içi ve parlamento dışı muhalefet partilerini eleştiren Erdoğan, muhalefet partilerini ebedi muhalefete yeminli olmakla suçladı. Erdoğan, muhalefet partilerinin halkı, beyazın siyah olduğunu inandırmakla meşgul olduğuna işaret ederek, “Bunlar varsın eski günlerini özlemeye devam etsinler, millet istikametini bulmuştur. Türkiye istikametini bulmuştur” dedi. Ebedi yeminli olanların ebedi muhalefete mahkum kalacaklarını söyleyen Erdoğan, Kızılcıhamam Kampı’nı çok farklı şekilde yorumlama anlayışı içine girdiklerini belirtti. Kızılcıhamam Kampı ile ilgili olarak basında birbirinden farklı haberlerin yer aldığını ifade eden Erdoğan, haberlerin bır kısmında niyet okuyuculuğu yaptığını söyledi. Erdoğan, haberlerin beyinlerinde ne varsa onun ortaya konduğunu kaydetti.

Erdoğan, AK Parti iktidara geldikten sonra Türkiye’nin milli gelirinin iki katına çıktığını, Türk parasının değer kazandığını ve Türk lirasından altı sıfır atıldığını kaydetti. Erdoğan, Türkiye’nin kazancından muhalefetinde kazandığını vurguladı. Erdoğan, “Muhalefetsizniz beyaza siyah demeyi açıklayınız” dedi.

Türk parasının kendileri döneminde değer kazandığını ifade eden Erdoğan, “Bu sıfırları kazıyıp atan iktidara sen nasıl kötü iktidar dersin” şeklinde konuştu. Erdoğan, kendi iktidarları döneminde bol sıfırlı paraların tarihe gömüldüğünü ve 9 ay sonra YTL’nın yerinin TL’nin alacağını vurguladı.

Erdoğan, “Gözlerinizi kapatarak sadece kendinize gece yaparsınız. Aldanan aldattığını zannedenin ta kendisidir. Tutturmuşlar bir cari açık diye gidiyorlar. Cari açık güçlü bir Türkiye için tehlike arz etmeyecektir. Bu noktada zannedildiği bir gibi endişemiz yok. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde görürsünüz. Biz milli gelirimize oranla borçlarına bakıyoruz.” diye konuştu.