TEKEL davasına devam

TEKEL çalışanlarının öldürülmesi ve TEKEL TIR'ının soyulması davasına devam edildi.

Sakarya’da 6 ay önce TEKEL’e ait kamyonla birlikte Tekel çalışanları Mehmet Akkoç ve Ufuk Tuna’nın yakılarak öldürülmesi, sigaraların gasp edilmesi ile ardından olayda köstebek olarak kullanıldığı öne sürülen Emrah Demir’in yakılarak öldürülmesiyle ilgili olarak tutuklu bulunan 6 sanığın yargılanmasına devam edildi.
Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davaya tutuklu sanıklar İlyas Tatay (39), Cengiz Bayrak (42), İsmail Ozan Tatay (27), Hasret Ünsal (50), Muharrem Gülten (38) ve Hacı Tatay(42), sanık avukatları, TEKEL Sigara Pazarlama ve Dağıtım A.Ş’nin avukatı ve öldürülen tır sürücüsü Mehmet Akkoç’un avukatı katıldı. Duruşmaya tanık olarak yazılı ifade veren depo sahibi Muhammer Aksoy, sanıklardan sadece Muharrem Gülten’i tanıdığını söyledi. Aksoy, deposunu bakliyat işi yapacağını söylemesi üzerine Gülten’e kiraladığını dile getirdi.

Duruşmada İsmail Ozan Tatay, kendisinin olayla ilgili bağlantısının bulunmadığını ve suşsuz olduğunu söyledi. Sanıklardan sadece amca çocukları Hacı Tatay, İlyas Tatay ile Muharrem Gülten’i tanıdığını kaydeden Ozan Tatay, diğer sanıkları tanımadığını açıkladı. Cezaevi’nde kaldığı süre içerisinde psikolojisinin bozulduğunu anlatan Ozan Tatay, tahliyesini istedi. Duruşmada İlyas, Hacı ve İsmail Ozan Tatay’ın avukatı Turgay Özcan’da müvekkillerinin olayla bir ilgilerinin bulunmadığını savunarak tahliyelerini istedi. Mahkeme heyeti tahliye taleplerini reddederken olayda öldürülen Tekel çalışanı Emrah Demir ile ilgili aynı sanıklar hakkında İstanbul Beyoğlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava dosyasının birleştirilmesine karar verdi. Duruşma eksiklerin giderilmesi için 29 Mart 2006 tarihine ertelendi.

Cumhuriyet savcısı tarafından hazırlanan iddianamede sanıklar hakkında, ”cürüm işlemek için teşekkül çete oluşturma, adam öldürme, yağma, kamu malına zarar verme ve ruhsatsız silah taşıma” suçlarından 2’şer kez müebbet ağır hapis cezası isteniyor.

004 yılının Aralık ayında Adapazarı Alancuma TIR Parkı’nda meydana gelen olayda, önce Tekel şoförleri Ufuk Tuna ile Mehmet Akkoç’u, ardından da İstanbul Büyükçekmece’de, köstebek olarak kullandıkları Emrah Demir’i yakarak öldürdükleri iddia edilen İlyas Tatay, Cengiz Bayrak, İsmail Ozan Tatay ve Hasret Ünsal, Muharrem Gülten, Hacı Tatay Sakarya ve İstanbul jandarmasının ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonda yakalanmışlardı. Şahısların sorgusunda verdikleri bilgi doğrultusunda, Tekel aracından çalıntı sigaralar da İstanbul’da bir depoda da ele geçirilmişti.