TEKEL eylemcilerinden 4/C’ye ‘şartlı’ evet

TEKEL eylemini yöneten Mustafa Türkel: 4/C’nin maaşını kabul ederiz ancak ağır şartlarını kabul edemeyiz.

Hükümeti düşürmelkle tehdit eden ve Erdoğan’ın tepkisini çeken, Tekel işçilerinin sürdürdüğü eylemleri çadırdan ve Türk-İş binasından yöneten Tek Gıda İş Başkanı Mustafa Türkel, eylemleri sona erdirmek için şartını söyledi.

Tekel işçilerinin sürdürdüğü eylemleri çadırdan ve Türk-İş binasından yöneten Tek Gıda İş Başkanı Mustafa Türkel, eylemleri sona erdirmek için şartını söyledi. “4/C’nin maaşını kabul ederiz, ancak ağır şartlarını asla!” diyen Türkel, anlaşmanın sağlanması halinde bir saat içerisinde çadırları söküp Kızılay’ı eski haline getireceklerini söyledi. Türkel, soruları yanıtladı:
ŞARTIMIZ 4857 SAYILI YASA

57 gündür eylem yapıyorsunuz, taleplerinizde değişiklik oldu mu?
Hayır. Biz 4/C ile hiç ilgilenmedik. Çünkü çalışma hayatında, Anayasa’da, uluslararası sözleşmelerde yeri yok. Geçici işler için konulmuş bir sistemi kalıcı hale getirmeye çalışıyorlar.

Talebiniz nedir? Neye ‘evet’, neye ‘hayır’ diyorsunuz?

Şartımız tek. 4/C’li olarak bizi nerede çalışmaya göndermek istiyorlarsa, orada kadrolu işçi olarak çalışmaya varız. Üstelik ücretlerimizin düşürülmesini dahi konuşmaya hazırız. Ancak 4/C’li olarak çalışmada biz yokuz.

Nereye kadar ücret indirimini kabul edebilirsiniz?

4/C’li çalıştırmak için bize hangi ücretleri önerdilerse oraya kadar indirime varız. Hukuka ve vicdana sığmayan köleleştirmeyi ifade eden 4/C’nin şartlarına ‘hayır’, buna karşılık 4/C seviyesine indirilmiş maaşa ‘evet’ diyoruz. Bizim şartımız 4857 sayılı iş kanuna tabi çalışmak.

Bunu Hükümete ilettiniz mi?

Tabi ki ilettik. Ancak, bu hesap Maliye Bakanı’nın yaptığı hesaba uymuyormuş. Kabul edilmedi.

MUHALEFET DESTEGİ NORMAL

İşçi eylemlerinin amacının dışına çıktığı eleştirilerine katılıyor musunuz?

Bu eylem hiçbir zaman amacından sapmadı, sapmasına da izin vermem. Ne yapılacaksa çadırda sabahlara kadar işçimizle sohbet ederek kararlaştırıyoruz. 57 günde sadece iki kez evime gittim. Muhalefetin toplumsal hareketi desteklemesi kadar doğal bir şey olamaz. Hükümete muhalefet eden herkes bundan nemalanmak isteyecektir.

Peki ya PKK eleştirileri?

Devletin Bakanına, Sayın Yazıcı’ya yakışmayan sözleri kınıyoruz. Eğer öyleyse, sen devletsin, gel gereğini yap. Maliye Bakanı, sendikanın ekonomik kaybı olacağı için bağırdığını söylüyor. İspat etsin, hemen istifa ederim. Bu ithamlara üzülüyoruz.

Tekel işçisi özel sektöre niçin gitmedi?

Giden arkadaşlarımız oldu. Özel sektör Tokat fabrikası için gereken 250 işçinin 180’ini bizden aldı. Sonra fabrikayı kapattı. O 180 arkadaşımız şimdi işsiz.

Açlık grevinde sağlığımız bozuldu

Açlık grevine katılanların durumu nasıl?

Açlık grevine 100-120 arkadaşımız katılmıştı. Şartlar çok ağır. 40-50 kişiyle sürdürülmesi yönünde talep geldi. Açlık grevini bu arkadaşlarla yürüteceğiz. Diğer işçilerin de durumu pek iyi değil. 6 bin işçi viziteden geçti. Çoğu böbrek hastası, sağlımız bozuldu.

BUGÜN