Tekel yöneticileri beraat etti

Cumhuriyet Savcisi Ilker Yasar, saniklarin savunmalari ve bilirkisi raporlari gözönüne alindiginda makinelerin kullanilmamis olduklarinin tespit edildigini belirterek, ihalenin de usulüne uygun yapildigi gerekçesiyle saniklarin beraatlerini talep etti.

Mütalaa üzerine sanik avukatlarindan Nebi Barlas, “Görülmekte olan dava, kimin tarafindan yazildigi belli olmayan, imzasiz üç ihbar mektubuyla açilmistir. Su anda mahkemede olan kisiler, burada sanik durumunda olmaktan büyük üzüntü duymaktadirlar. Savcinin mütalaasi dogrultusunda beraat karari verilmesini istiyoruz.” dedi.

Son savunmalari sorulan saniklar da beraatlerini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanik Tekin Kaymakoglu’nun ihale sahibi olan Sigara Sanayi Isletmeleri ve Tic. San. A.S.’nin yetkilileri arasinda bulunmadigi gibi ihale komisyonu üyeleri arasinda da yer almadigindan beraatine karar verdi. Heyet söz konusu ihalenin 4734 sayili Kamu Ihalesi Kanunu ve 4735 sayili Kamu Ihalesi Sözlesmesi çerçevesinde usulüne uygun olarak yapildigini, ayrica Gümrük Müstesarligi’nin müfettislerince Istanbul Teknik Üniversitesi’ne yaptirilan ekspertiz raporundan da dava konusu dört makinenin yeni olduklarinin belirlendigini bildirdi.

Mahkeme heyeti, suç unsurlarinin olusmadigini belirterek saniklar Sezai Afif Ensari, Fahri Arikan, Mine Batova, Reyhan Almaç, Musa Eroglu, Kazim Tekeli ve Mehmet Haldun Sagin’in da beraatine karar verdi.