Tekelin kapatılmaması için bakan Unakıtan’la görüşecek

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç , yaklaşık bir aydan beri fabrikayı terk etmeme eylemi yapan Tekel işçisine destek verdi.

Kılıç, Teksif Sendikası Adana Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında, Tekel’in Adana sigara fabrikasının kapatılmasına ilişkin karar nedeniyle Başbakan Erdoğan’la görüştüğünü ve Başbakan’ın kapatma kararının tekrar gözden geçirileceğini kendisine ilettiğini söyledi.

Toplantıda, Türkiye’deki işsiz sayısının her geçen gün arttığını belirten Kılıç, “Hemen herkes yoksulluk sınırında yaşamaya başladı. Konfederasyon olarak bir fabrikanın kapatılmasına karşıyız. TEKEL Adana Sigara Fabrikasını kapatmaya çalışanlar 700 kişinin işsiz kalmasına ve yoksulluğun artmasına neden olacak. Ayrıca, kapatılma kararıyla birlikte üretimi yapılan Samsun ve Maltepe sigaralar zaman içerisinde yok olacak. Piyasada sadece yabancı sigaralar satılacak. TEKEL’e ait fabrikaların kapatılma kararına karşı çıkmanın toplumun her kesiminin görevi” diye konuştu.

Kılıç, daha sonra sendika şube başkanları ile birlikte, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (OİB) tarafından kapatılma kararı alınmasının ardından, işyerini terk etmeme eylemi yapan TEKEL Adana Sigara Fabrikası çalışanlarını ziyaret etti.

Kılıç, burada yaptığı açıklamada ise fabrikanın kapatılmaması yönündeki girişimleri sürdürdüklerini, bu konuda yarın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile yeniden görüşeceklerini ifade etti. Türk-İş Başkanı Salih Kılıç ile birlikte bazı sendika başkanları ve sivil toplum örgütleri de Sendika binasından Tekel Sigara fabrikasına kadar yürüdü.