Tekirdağ- Hayrabolu yolu açıldı

Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle dün akşam saatlerinde trafiğe kapanan Hayrabolu-Tekirdağ kara yolu ulaşıma açıldı.

Edinilen bilgiye göre, Tekirdağ’da dün akşam saatlerinde etkili olan kar yağışı ve tipi yaşamı olumsuz etkiledi. Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle dün akşamdan bu yana trafiğe kapalı olan Hayrabolu-Tekirdağ kara yolu ile 19 köyün yolu, Karayolları ve İl Özel İdaresi’nin çalışmalarıyla yeniden ulaşıma açıldı.

Hayrabolu ve Malkara yolunda dün akşam araçlarıyla mahsur kalan ve Huzurevine yerleştirilen 50 kişinin araçları da bugün bulundukları yerden kaldırıldı.

Karayolları ekipleri, yollarda başlattıkları tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Trafik ekipleri ise sürücüleri araçlarına zincir takarak yola çıkmaları yönünde uyarıyor.

Sürücü Serhat Tütüncü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün gece mahsur kaldıkları yerden emniyet güçlerince kurtarıldıklarını ve Tekirdağ’da Huzurevine yerleştirildiklerini belirtti.

Donmaktan sonra anda kurtarıldıklarını anlatan Tütüncü, yola iş için çıktığını, başına böyle bir talihsizliğin gelebileceğini düşünmediğini söyledi.

BELEDİYENİN KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASI

Tekirdağ Belediye Başkanvekili Ali Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, 150 personelden oluşan belediye ekiplerinin 27 araçla yol açma, kar temizleme ve kurtarma çalışmalarına devam ettiğini bildirdi.

Çalışmalar sonucunda kent merkezinde kapalı olan yolların açıldığı ve çeşitli bölgelerde araç içinde mahsur kalan 80 kişinin kurtarılarak evlerine bırakıldığını ifade eden Kılıç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

”Personelimiz, araç ve ekipmanlarımızla gece boyunca var gücüyle çalıştı. Mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtardık. Yollarda tuzlama ve kar temizleme çalışmaları gece boyunca devam etti. Kar yağışının başlamasıyla birlikte Kriz Masası’na yapılan başvurular değerlendirilerek anında müdahale edildi.”

DENİZ ULAŞIMI

Kar yağışının dinmesiyle deniz ulaşımı da normale döndü.

Çanakkale Boğazı’nın dün çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatılması nedeniyle Şarköy sahillerine demirleyen 32 yerli ve yabancı şilep ve tanker, öğleden sonra rotalarına göre hareket etti.

Bu arada, Şarköy’den Tekirdağ, Çanakkale ve İstanbul’a olan otobüs seferleri öğleden sonra yeniden başladı. Şarköy’den Edirne ve Bursa’ya olan seferler ise halen yapılamıyor.