Teknoloji denince akla Cem Yılmaz geliyor

İstanbul'da yaşayan gençlerin cep telefonu kullanım alışkanlıklarını ve teknolojiye yaklaşımlarını belirlemek üzere gerçekleştirilen ankete göre, teknoloji denince gençlerin aklına ilk olarak Bill Gates ve Cem Yılmaz geliyor.

Kablosuz iletişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren Jabra ve Bağdat Caddesi isimli internet sitesi tarafından düzenlenen ankette İstanbul’da yaşayan, yaşları 18 ile 29 arasında değişen ve yarısından fazlası yükseköğretim mezunu 251 gencin teknolojiye yaklaşımlarını irdeledi. Anket sonuçlarına göre, teknoloji denince katılımcıların yüzde 38’inin aklına, Microsoft Başkanı Bill Gates geliyor. Gates’i sırasıyla Cem Yılmaz, Thomas Edison ve Graham Bell takip ediyor.

Ankete göre, gençler teknolojik ürün seçiminde yüzde 16 oranında fiyata, yüzde 14 oranında trend olmasına, yüzde 60 oranında ise hem uygun fiyatlı, hem de moda bir ürün olmasına dikkat ediyor. Ayrıca, anket sonuçlarına göre, yeni teknolojiler ve taksit imkanları kullanıcıların ilgisini çekerken, uygulanan farklı promosyon çalışmaları ürün seçiminde düşünüldüğü kadar etkili olmuyor.

Ankette, gençlerin yüzde 72’sinin sahip oldukları teknolojik ürünleri yeni teknolojiler çıktıkça değiştirdiği gözlenirken, yeni teknolojileri takipte, başta gazete ve dergi haberleri olmak üzere, reklam, ilan, tv programları, fuarlar ve diğer iletişim araçları etkileyici rol oynuyor. Öte yandan, anket sonuçlarına göre gençler, laptop’tan MP3 çalara, cep telefonundan telsiz telefona kadar günlük hayatlarında kullandıkları tüm teknolojik ürünlerin, blue tooth özelliğine sahip olmasını istiyor.