Teknolojide yeni dönem

Microsoft Başkanı Bill Gates, geleceğin interaktif dijital sistemini tanıttı.

Microsoft Başkanı Bill Gates, oda dekorunun kişinin ruh haline göre değiştiği, mutfağın amatör aşçıya yemek tarifi verdiği bir geleceği anlatıyor. Gates, evde olmayan ev sahiplerine, kapılarındaki cep telefonu aracılığıyla onlar yokken kimlerin geldiğini gösterebilecek ve paket ya da çiçek getirenlerin elektronik imza bırakmalarını sağlayacak bir sistem tasarladı. Otobüs durağı yolcuyu cep telefonundan tanıyacak, zaman çizelgelerini hazırlayıp bir de o güzergâhta zevklerine uygun mekânlar önerecek.
Microsoft Başkanı, Las Vegas’ta 4 bin kişiye, bu özelliklerin şimdiden Microsoft’un Washington eyaletindeki Redmond kampüsündeki ‘Geleceğin Evi’nde mevcut olduğunu anlattı. Gates, bilgisayarlara eklenmiş kameralar ve konuşma aracılığıyla yönetilen aletlerin, önümüzdeki beş yılın trendlerini yönetecek gelişmeler arasında olacağını öngörüyor.

‘Eğlence kişiselleşecek’
Gates, ayrıca Microsoft ürünlerinin sosyal tasarımına, özellikle de Microsoft’un 30 Ocak’ta piyasaya çıkacak Vista adlı işletim sistemine dikkat çekti. Toshiba, Sony ve HP, Microsoft’un Vista uyumlu bilgisayarlar üretmek üzere anlaştığı firmalar arasında. Gates tüm bilgisayar, Xbox 360 video oyun konsolu ve MP3 çalarları bir çatı altında toplayarak veri için merkezi bir bellek yaratan Windows Ev Server’ını da anlattı.
Eğlence ve Cihaz Bölümü Başkanı Robbie Bach, Xbox 360’ın yıl sonuna doğru internet aracılığıyla film gönderebileceğini belirtti ve “Amacımız eğlenceyi daha kişisel, interaktif ve sosyal hale getirmek” dedi. IPTV (İnternet protokol televizyonu) kapasitesiyle kullanıcıların Xbox konsollarıyla oyun oynarken ya da internette ‘chat’- leşirken televizyon ya da film izleyebilmeleri sağlanacak.
Gates ayrıca Amerikan otomobil devi Ford’la yaptıkları özel bir anlaşmayı da dinleyicilere ilk kez anlattı. Anlaşmayla Ford, Microsoft yazılım programlarını otomobillerine yükleyecek, böylece yüksek sesle harekete geçen telefon ve müzik işlemleri aktif olacak.
‘Sync’ adlı platform teknolojisi bu yıl 12 adet Ford aracında bulunacak. İngilizce, İspanyolca ya da Fransızca konuşan sürücüler de
otomobillerine telefon rehberinden kimi aramak, Apple iPod ya da Microsoft Zune çalarlarından hangi şarkıyı dinlemek istediklerini söyleyebilecek. Sistem gelen metin mesajlarını ve ‘evt’, ‘msj’ gibi kısaltmaları okuyabilecek.
Gates topluluğa “24 saat hayatınızı kolaylaştırmak istiyorum. Fakat kabul etmem gerek ki daha siz uyurken neler yapabileceğimize karar vermedik” dedi.