‘Tekstil rekabetinde KDV indirimi yetersiz’

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı ve Sarar Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, tekstilde yapılan KDV indiriminin olumlu bir adım olduğunu, ancak Türk sanayicisinin yabancılarla rekabet edebilmesi için yetersiz kaldığını söyledi.

Tekstilcilerin işçi çıkarmak zorunda kaldığına işaret eden Sarar, KDV indirimiyle birlikte elektrik ve doğalgaz gibi enerji maaliyetlerinde, sigorta primlerinde de düzenleme yapılması gerektiğini kaydetti.

Bu maliyetlerin yüksek olduğunu belirten Sarar, “Bu nedenle yabancılarla rekabet şansımız azalıyor. KDV indirimi güzel bir adım ancak direkt üreticiye yansımıyor. KDV indirimi daha çok tüketiciye yaradı. Enerji ve prim maaliyetleri sanayici üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. Şu an kan kaybı devam ediyor ve işçi çıkarmalar yaşanıyor” diye konuştu.

Eskişehir olarak, teşvik kapsamı dışında kalmanın da kendilerini zor durumda bıraktığını belirten Sarar, bu konuda sektörel bazda teşvik verilmesini istedi. Sarar, “Tekstil yıllarca Türk sanayisinin lokomotifi oldu. Bu gücümüzü elimizden kaçırmamak için sektörel teşvikle tekstilin üzerindeki baskıların kaldırılması gerekir” dedi. Sarar, maliyet baskısı nedeniyle tekstil sektöründe marka olabilmiş kurumların kendilerini ayakta tutabildiğini sözlerine ekledi.