Tekstil sektörü eylem planını açıkladı

Düşük kur ve artan maliyetler sebebiyle zor günler geçiren tekstil ve konfeksiyon sektör temsilcileri eyleme gidiyor.

Hükümet temsilcileriyle de görüşme kararı alan eylem komitesi, gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda eylemlere başlayacak.
Tekstil Eylem Komitesi üyeleri, Ege İhracatçı Birlikleri’nde (EİB) düzenlediği basın toplantısında, eyleme gidecek süreci değerlerdirdi. Komite adına konuşan Ege Hazır Giyim va Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (EHKİB) Başkanı Jak Eskinazi, eylem sürecini olayların gidişatının belirleyeceğini söyledi. Önümüzdeki iki haftanın önemli olduğuna değinen Eskinazi, “Bu hafta hükümet yetkilileri ile görüşmeye çalışacağız. Destek bulamazsan önümüzdeki Pazartesi günü İstanbul’da yapacağımız geniş katılımlı ortak yönetim kurulu sonrasında eylem kararını açıklayacağız” dedi. Eylem komitesi olarak, hükümetten döviz kuruna müdahale veya girdilerde indirim gibi taleplerde bulunduklarını ifade eden Eskinazi, bu hafta gazetelere ilanlar vererek Ege’den başlattıkları tepkiye Anadolu’un desteğini almaya çalışacaklarını anlattı.

Komiteyi oluşturan sektörlerin çeyrek asırdan bu yana ihracatın ve istihdamın lokometifi olduğunu belirten Eskinazi, Türkiye’nin gerçek sosyal sigortaları olduğuna değindi. 5 milyon kişiyi istihdam eden tekstil ve konfeksiyon sektörünün 3 yıldan bu yana kan kaybettiğine dikkat çeken Eskinazi, “Kur baskısı, istihdam üzerindeki ağır yükler ve Uzakdoğu ülkelerinin haksız rekabetine dayanamayan on birlerce firma kapanmış ve bir milyona yakın kişi işsiz kalmıştır. Türk Lirası son 5 yılda yüzde 78.5 oranında değerlendi. Mmoda marka dediler onu yaptık. Verimlilik dediler bütün firmalarda tavan yaptı. Forward ve hatçh gibi bankacılık enstrtmanlarını kullanarak bugüne kadar ayakta kaldık. Bugün imkanlar sıfırlandı. Gemi karaya oturmuştur” dedi.

Türkiye’nin daha fazla moda marka oluşturamayacağına dikkat çeken Jak Eskinazi, “Modanın merkezi olarak bilinen İtalya’da bile 10 tane dünya markası çıkmaz. Türkiye’de 25 bin ihracatçı var. Bunların hepsi mi dünya markası oluşturacak. Türkiye en fazla 5 tane daha dünya markası çıkarabileceğini kabul etsek bile 25 bin ihracatçının sıkıntısını çözmez” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıda konuşan Ege ıÜüDeri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Galiko da, ihracatın 2001 yılından gelen kur avantajının desteğiyle 73 milyar dolara yükseldiğini söledi. Bu avantajın kaybedildiğini ifade eden Galiko, “Kura müdahale olmaz diye bir şey yok. Pekala olabilir” diyerek Merkez Bankası’nın tavrını eleştirdi. Dış ticaret açığı ile dünyanın hiç bir ülkesinde ekonomik büyüme olmadığını vurgulayan Galiko, şunları söyledi: “Hiç bir ülkenin merkez bankasında mevduat hesabı yoktur. Türkiye’de ise MB’nin 13 milyon 700 milyon dolarlık mevduat hesabı var. Öncelikle bu hesabı kapatsınlar. MB’nin Hazine’den 20 milyar dolar alacağı var. Bunu tahsil ederek piyasaya para varmeden mevduat hesabını kapatabilir.”

Denizli Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Kazım Arslan ise, kura müdahale etmeye yanaşmayan hükümetin ihracatçıya kur garantisi vermesi teklifinde bulundu.

Toplantıya, Jak Eskinazi, Jak Galiko, Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Raşit Güntaş, Denizli Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Kazım Arslan, Ege Tekstil ve Hazırgiyim Konfeksiyon İhracatçı Bilikleri Başkanı Fikret Mısırlı, Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Nedim Ürün, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Hilmi Uğurtaş ve Ufuk Akgün, İzmir Ticaret Odası meclis üyesi Aykut Uzun katıldı.