Tekstil sektörü eyleme hazırlanıyor

Son dönemde tekstil sektöründe derinleşen kriz Egeli tekstilcilere eylem kararı aldırdı.

Bu amaçla Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO) biraraya gelen tekstil sektörü temsilcileri ile sektörün önde gelen kuruluşları 8 kişilik bir eylem komitesi oluşturdu. Bugün toplanacak olan eylem komitesi, eylem takvimini belirleyerek kamuoyuna duyuracak. İzmir ile birlikte Manisa, Uşak ve Denizli’deki sektör temsilcileri ile de ortak hareket etmek isteyen İzmirli tekstilciler, Türkiye çapında da sektörü bu eylem takvimi çerçevesinde örgütlemeye çalışacaklar.

Dün EBSO’da 30 kişiden oluşan sektör temsilcileri yaptıkları toplantıda, sektörün son durumunu değerlendirerek, artık söz yerine eylem zamanının geldiğini belirttiler. Sektördeki krizden dolayı en çok mağdur olan işçileri ile birlikte seslerini duyurma kararı aldıklarını ifade eden Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Eskinazi, artık yapacak başka bir yol bulamadıklarını söyledi. Toplantı hakkında bilgi veren Eskinazi, öncelikle 8 kişilik bir eylem komitesi oluşturduklarını kaydetti. Oluşturulan komitenin bir eylem planı hazırlayacağını dile getiren Eskinazi, “Öncelikle problemleri bir kez daha Ankara’ya iletilmesi düşüncesindeyiz” dedi. Bu amaçla da sektördeki bütün kurumların altına imza atacağı, problemleri içeren ve istekleri sıralayan bir metin hazırlayarak ulusal gazetelerde yayınlatacaklarını ifade eden Eskinazi, “Bu sayede hükümetin sesimizi duymasını sağlayacağız” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın 16 Şubat’ta İzmir’e gelmesinin sözkonusu olduğunu hatırlatan Eskinazi, şöyle dedi: “İzmir’de Başbakan ile birebir görüşmeyi arzuluyoruz. Eğer bunlardan bir sonuç alamazsak, işçilerimizle birlikte sesimizi duyurmak için mitinge varan eylemlere başlayacağız.”

İşçi sendikaları ile birlikte hareket etmediklerini ancak, çalışanlarının da bu eylemler içerisinde kendileri ile birlikte yer alacağını vurgulayan Eskinazi, tekstilde yaşanan krizin Türkiye’de istihdamın yüzde 25’ini sağlayan sektörümüzü derinden yaraladığını belirtti. Eylem takvimini belirlerken Denizli, Uşak ve Manisa’daki sektör temsilcileri ile de birlikletil sağlayacaklarını açıklayan Eskinazi, Türkiye’deki bütün sektör kuruluşlarının da eylemlerine ortak olması için girişim başlatacaklarını anlattı.

EBSO Meclis ve eylem komitesi üyesi Remzi Peköz ise artık sözün bittiği yerde olduklarını belirterek, farklı eylemlerle biçimleri ile seslerini duyuracaklarını söyledi. Bugüne kadar sorunlarını anlatmalarına rağmen hala hükümetin bu sorunlara kulak tıkadığını anlatan Peköz, yüz yıllık firmaların bile artık dayanamadığını, sorunların artık mutlaka çözülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

TOPLANTIYA KATILAN TEKSTİLCİLER

Osman Çelik- Çelik Nakış Tekstil Konfeksiyon

Vala Tiryaki- BRT Tekstil

Muin Altın- Altın Nakış

Murat San- Karyateks

Burak Sertbaş- EGSD

İlhan Kuloğlu- EBSO Pamuk İpliği Dokuma Ve Kombine Tesisler

Sanayi Komite Başkanı

Jak Eskinazi-Ege İhracatçı Birlikleri Hazır Giyim ve Tekstil

İhracatçıları Birliği Başkanı-İZTO Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Fahrettin Gülek-Göksel A.Ş.

Nedim Örün-EGSD Yönetim Kurulu Başkanı

Remzi Peköz- Özba A.Ş.

Mustafa Uz- Rüyam Gelinlik

Aykut Uzuner- Mimar Kemalettin Derneği Yön. Kur. Üyesi

M. İrfan Şenol- ŞE-Gİ Tekstil

Ufuk Akgün- EBSO Meclis Üyesi

Josef Eskinazi- İzkon Tekstil

Levent Candel-EBSO üyesi

Serdar Yavaşoğlu- Dilek Çamaşırları

Atınç Abay- Kuloğlu

Avram Şeret- Sezen Nakış

Hüseyin Kuloğlu- Kuloğlu Grubu

İsmail Kuloğlu- Kuloğlu Grubu

Turgay Öztan- Bim Bum Dış Ticaret

Hilmi Uğurtaş- Özgün Boya

Çetin Can- Tinser Nakış

Zerrin Emiroğlu- Ege Solteks

Fevzi Çoklar- Pir Nakış

Behçet Güler-

İrfan Pamuk- Pamuklar Ltd.

Mevlüt Turun- İzmir Konfeksiyo

Jak Galiko- Ege Deri İhracatçıları Birliği Başkanı

EYLEM KOMİTESİ

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Eskinazi

Ege Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı Fikret Mısırlı

Ege Deri İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Galiko

EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Akgün

EGSD Başkanı Nedim Örün

Mimar Kemalettin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Aykut Uzuner

EBSO Meclis Üyesi Remzi Peköz

EBSO Meclis Üyesi Hilmi Uğurtaş