‘Tekstil sektöründe kayıtdışı istihdam azalacak!’

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, tekstil sektöründe naylon faturacılığın yüksek oranlara ulaştığını, en çok kayıtdışı istihdamın da bu sektörde olduğunu söyledi.

IMF’nin bu konuda kesin bir tavrının bulunmadığına işaret eden Coşkun, IMF’nin tavrının da kendilerini bağlamayacağını dile getirdi.
Bakan Coşkun, geçtiğimiz yıl kendi çabaları ile kurulan Türk-Vietnam İş Konseyi’nin ilk toplantısına katıldı. Dış Ekonomik İş Konseyi bünyesinde faaliyet gösterecek olan Türk-Vietnam İş Konseyi’nin önemine dikkat çektiği toplantı öncesinde Bakan Coşkun, basın mensuplarının tekstil sektöründeki vergi indirimi ile ilgili sorularını yanıtladı.

Bakan Coşkun, tekstilcilerin taleplerini dinlediklerini ancak mali disiplinin bozulmamasına büyük önem verdiklerini kaydetti. Coşkun, “Tekstil sektörü kayıtdışı ekonominin en yoğun olduğu sektör. Kayıtdışı istihdamı kayıt altına almak için çalışmalar yapıldı. Burada en çarpıcı olay kurumlar vergisinin yüzde 18 olması dolayısıyla maalesef naylon faturacılıkla karşı karşıya kaldık. Bir defa bu indirim sektöre hem güç katacak hem de naylon faturacılık ve kayıt dışı istihdamdan büyük ölçüde vazgeçilecek. Öyle tahmin ediyoruz. Gelişmeleri izliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Diğer sektörlerin sorunlarının da göz önünde bulundurulacağını belirten Coşkun, ekonomideki mali disiplinin bozulmadan yeni kaynaklar elde edildikçe başta turizm olmak üzere diğer sektörlerin de sorunlarını çözeceklerini kaydetti.

Coşkun, yaşanan sorunları ağır hastalık geçiren bir insanı örnek vererek açıkladı. Coşkun, “Krizlerden sonra rahata erince bu büyük sorunlar ortaya çıktı. İnsan vücudu da öyledir. Ağır bir hasta önce hafif baş ağrısını hissetmez. Ama hastalığı gecince nekahat döneminde başının ağrıdığını hisseder.” dedi.

Basın mensupları alınan vergi indirimi kararına IMF’nin tepki gösterdiğini söylemesi üzerine Bakan Coşkun, “IMF bu konuda kesin bir şey söylemiş değil. Ayrıca da bizi fazla bağlamaz.” yanıtını verdi.