Tekstilciye Ege pamuğu kullanma çağrısı

Ege pamuğu, lif uzunluğu, dayanıklılığı, parlaklığı ve renk tutma özelliğiyle yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda haklı bir üne sahiptir.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren 350 iplik üreticisi ve ihracatçıya mektupla ulaşan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi, coğrafi işaret logosu taşıyan Ege pamuğunu kullanmaları çağrısında bulundu.

Türkiye ekonomisinin güçlü yapı taşlarından biri olan tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin en önemli hammaddesi pamuğun, aynı zamanda yaklaşık 120 bin ailenin doğrudan geçimini sağlayan bir ürün olduğunu belirten Yemişçi, “Tekstil ve konfeksiyonun ülkemizde bu denli gelişmesinin ve dünyanın sayılı tedarikçilerinden birisi olmamızın en önemli nedenlerinden bir tanesi, yüksek kalitedeki pamuk üretmemizdir. Özellikle Ege bölgesi pamukları, gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında sahip olduğu özel nitelikler ile haklı bir ün kazanmıştır” diye konuştu.

İTB’nin, bölgedeki kuruluşlarla birlikte Ege pamuğunun korunması amacıyla Türk Patent Enstitüsü nezdinde girişimlerde bulunduğunu ve “Ege Pamuğu” ibaresiyle coğrafi işaret tescilini yaptırdığını hatırlatan Yemişçi, mektubuna şöyle devam etti:

“Bu işaretin alınmasındaki amaç, tekstil ve konfeksiyon sektörünün en önemli sorunlarından birisi olan bölgelerarası pamuk karışımının önlenmesi, Ege pamuğunun ününü koruyarak haksız rekabet oluşumlarına engel olunması ve sanayicilerimizin hammadde kalitesinin arttırılmasıdır. Ayrıca yurtiçinde yıllardır oluşan bu talep, son dönemlerde yurtdışındaki firmalardan da gelmektedir. Nitekim bazı yabancı alıcılar, nihai ürüne kadar uzanan bir denetim mekanizması oluşturularak, Ege pamuğundan üretilmiş mamul ürün garantisinin verilmesi şeklindeki bir uygulamanın kendileri açısından bir tercih nedeni olacağını ifade etmektedirler. Borsamız, pamukla başladığı bu girişimi, nihai ürün olan konfeksiyona kadar taşıyabilmenin fizibilite çalışmalarını da başlatmış bulunuyor.”