Tekstilde KDV indirimi Bakanlar Kurulu’nda

Bakan Tüzmen: Tekstilde KDV indirimini Bakanlar Kurulu'nda değerlendireceğiz

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, tekstil sektörüne yönelik KDV indiriminin bugünkü Bakanlar Kurulu’nda ele alınacağını belirterek, “Oranlar ne kadar aşağı indirilirse ne kadar avantaj sağlanır; ekonomik dengeler buna ne kadar müsade eder; artısı ve eksisi ile tartışılacak bir konu” dedi.
Tüzmen, Otomobil Sanayicileri Derneği yöneticilerini Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndaki makamında kabul ederek bir süre görüştü. Otomotiv sektörü ve üretiminin Türkiye içinde büyük bir dönüşümü beraberinde getirdiğini vurgulayan Tüzmen, 2001-2005 döneminde genel ihracatın yüzde 133,9 oranında artarak 73,3 milyar dolara ulaştığını hatırlattı.

Tüzmen, son 5 yılda otomotiv ana sanayiinde ihracat artışının yaklaşık yüzde 371 olduğunu belirterek, otomotiv sektörü bir bütün olarak ele alınırsa, ana artı yan sanayi, bu oranın yüzde 228 olarak gerçekleştiğini belirtti. Otomotiv sektöründe küresel oyuncuların dünya pazar payları için mücadale ettiğini belirten Tüzmen, “Türkiye bu sektör itibarı ile çok önemli bir üretim üssü olduğunu ispat etmiştir. Otomotiv sektörü Türkiye’de üretimin, ihracatın ve istihtamın garantörlerindendir” diye konuştu.

Gazetecilerin tekstil sektöründe yapılacak KDV indirimleri ile ilgili soruları cevaplayan Tüzmen, şöyle dedi: “Bununla ilgili çalışmaları yaptık. Sayın Başbakan’ın talimatı ile Başbakan Yardımcımız başkanlığında bakan arkadaşlar ve bürokratlar tekrar bir araya geldik. Bugün Bakanlar Kurulu’da konuyu tekrar ele alacağız, bütün yönleri karşılaştıracak sonra gerekli açıklamalar yapılacak.”

Bir gazetecinin, sektör temsilcileri ile yapılan görüşmede KDV indirimi talebinin gündeme gelip gelmediğini sorması üzerine Tüzmen, KDV oranlarının aşağı çekilmesi ile ilgili çalışmaların yeni olmadığını, iki sene önceden yapılmış bir çalışma olduğunu hatırlatarak, “Oradaki oranlar ne kadar aşağı indirilirse ne kadar avantaj sağlanır, ekonomik dengeler buna ne kadar müsade eder, artısı ve eksisi ile tartışılacak bir konu, diğer sektörler açısından Türkiye’de bir sektöre sektörel destek vermek kolay değil. Dünya Ticaret Örgütü ile Avrupa Birliği ile yapılan antlaşmalar çerçevesinde sektörel bazda bir desteği size izin vermeyecek bir hale getirmiştir. Dolayısıyla sektörel bazda teker teker bakıp AR-GE’siyle üniversitesiyle istekleri iyi bir şekilde kanalize ederek iyi bir şekilde destek sağlamak mümkün olmaktadır. Zaten biz tartıştık görüştük. Bugün Bakanlar Kurulu toplantısında bu konu ile ilgili değerlendirmeler yapılacak” dedi.