‘Tekstilde KDV indirimi kayıtdışılığı azaltacaktır’

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, tekstildeki indirimin kayıtdışılığı azaltacağını söyledi.

Isparta Valilisi Şemsettin Uzun’u makamında ziyaret eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, burada açıklamalarda bulundu. Tekstil sektörünün günümüzde Türkiye’nin en önemli sektörü olma özelliğini koruduğunu açıklayan Hisarcıklıoğlu, konfeksiyon ve deri sektörünün ülkede ilk sanayileşen sektörler olduğuna dikkat çekti.

Tekstil sektöründe 2.5 milyona yakın insanın istihdam edildiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, ihracatta bir numara olan tekstilin yok sayılamayacağını bildirdi. İşsizlik sorununun halen Türkiye’nin en büyük sorunu olduğunun altını çizen Başkan Hisarcıklıoğlu, “Bu sosyal sorun ortadayken, Türkiye’de tekstil sektörünü gözden çıkartalım diyen kimse yok. Siyasi otoritenin en başındaki sayın Başbakan dahil olmak üzere en alt noktaya kadar kimse tekstili gözardı edemez.” dedi.

Tekstil, konfeksiyon ve deri sektöründe katma değerin 1985 yılında yüzde 10’la başladığının altını çizen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bu oranın 2005’e kadar sürekli arttığını belirtti. Başkan Hisarcıklıoğlu, “Tekstilde KDV’nin şimdi geldiği oran 1985’te yürürlüğe girdiği oranın daha altında. Bu müthiş bir olay. Bu olayda en fazla tekstil, konfeksiyon deri sektörü temsilcileri, kendileri talep etmişlerdir. Sektör kayıtdışılığın ortadan kalksın diye istedi. Yüzde 10’luk iniş iç piyasadaki halkın tüketim imkanında 10 puanlık katkı sağlar.” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, KDV indiriminin şu an için yeterli olduğunu fakat istihdam ve enerji fiyatlarının yüksekliğiyle ilgili ana sorunların sürdüğünü hatırlattı.

Isparta’nın marka şehir olmasını öneren Hisarcıklıoğlu, Anadolu’da çok az sayıda marka şehir bulunduğunu dikkat çekerek, Isparta’nın birlik ve beraberlik içinde bunu başaracağına inandığını kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, daha sonra Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’na geçerek burada Afyonkarahisar, Burdur ve Isparta oda ve borsalarına üye iş adamlarının yeraldığı bir toplantıya katıldı. Basına kapalı toplantıda bölge ekonomisiyle ilgili konuların görüşüldüğü öğrenildi.