Tekstilin kurtuluşu Doğu Avrupa’da

Tekstil sektörü, hükümetin KDV’yi yüzde 18’den yüzde 8’e düşürmesinin getirdiği yararları tartışırken ev tekstilcileri alınan tedbirlerin yetersizliğinden şikayetçi.

Sektördeki rahatsızlığın çok büyük olduğunu ve asıl dalganın henüz kıyıya vurmadığını dile getiren Can, “Herkes Çin’i tehdit olarak gösteriyor. Ama bizim sorunumuz Çin değil. Onlar çok ucuza büyük hacimlerde üretim yapıyor. Bizim pazarlarımızı Doğu Avrupa ülkeleri kapmaya başladı. Yatırımlar oraya kayıyor. Tekstilcinin kurtuluş yolundan biri de Romanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya, Bulgaristan gibi enerji maliyeti ucuz ülkelere yatırım yapmasıdır. Oraya yatırım yapsak da kazandığımız paralar Türkiye’ye gelecek ve pazar payımızı koruyacağız” dedi.

MALİYETLER ÇOK YÜKSEK

Dolaylı vergilerdeki yüksek oran yüzünden fuel oil, benzin, telefon, işçilik maliyetleri konusunda dünyayla rekabet edemeyeceklerini vurgulayan Can, “Hükümet acil olarak çıkardığı Teşvik Yasası’nı 49 ilden tüm Türkiye’ye yaymalı.

Düzce’yle Mardin’e aynı teşvik veriyorsunuz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da zaten elektrik kaçağı çok fazla. Sanayiciye elektriği bedava yapın. SSK primlerini düşürün. Hepimiz oraya gideriz. Ben Mısır’a yatırım yaptım. Burada koşullar uygun olsa kimse Türkiye’yi bırakıp gidecek kadar enayi değil” diye konuştu.

Tekstilcilerin yurtdışına yatırım yapmalarının haklı nedenleri olduğunu anlatan Can, “ Türkiye’de işçi maliyeti 650-850 dolar, enerji maliyeti 10 cent dolayında. İran’da işçilik 70 dolar, enerji maliyeti 1.9 cent, Mısır’da işçilik 120 dolar, enerji maliyeti 3 cent. Rakamlar her şeyi gösteriyor” dedi.

EV TEKSTİLİ 2007’DE BÜYÜR

Ev tekstili sektörü konusunda da bilgi veren Emre Can,

Türkiye’nin Çin ve Hindistan’ın ardından üçüncü büyük ihracatçı olduğunu vurguladı. Çin’in yıllık 4.4 milyar dolarlık, Türkiye’nin ise 1.6 milyar dolarlık ev tekstili ihraç ettiği bilgisini veren Can, iç pazarın da yaklaşık 1.5 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğunu sözlerine ekledi. Türkiye’nin ürettiği kaliteli ev tekstili ürünleriyle dünyada önemli bir marka haline geldiğini ifade eden Can, “Sektörün büyümesi için yurtdışında yatırım yapmaya mecburuz. İnşaat sektörünün büyümesinin bize çok büyük faydası olacak. Her yeni ev, yeni perde, koltuk döşemesi, havlu, nevresim demek. Zevkli evleri, zevkli ev tekstiliyle donatacağız. 2007’de sektör büyüyecektir” dedi.

DİĞERLERİ DE PALTO İSTER

Hükümetİn tekstilcilere sağladığı teşvikleri diğer sektörlerin de isteyeceğini belirten Emre Can, “Geçici çözümler yerine daha kalıcı formüller bulunmalı” dedi. Türkiye sanayisini 11 çocuklu aileye benzeten Can, “Hükümet ailenin babası olarak tekstilcileri yanına çağırdı, dertleri dinledi. Bize palto aldı üşümeyelim diye, ama zaten bizim içimize giyecek birşeyimiz yok. Bize paltoyu alınca diğerleri de şimdi palto istiyor ve haklılar” dedi. Türkiye’de çalışanların yüzde 27’sinin tekstil sektöründen olduğunu belirten Can, “Herşeye rağmen direniyoruz. Pazarda portakal satmıyoruz ki, işler kötüye gidince hemen orayı terk edelim. Hepimizin bir yatırımı var. Dayanabileceğimiz yere kadar dayanacağız. Ama tekstilciler hâlâ romantik bakıyorlar olaya ve umutları var. Sermayeleri bitti, kan kaybediyorlar, hükümet acilen AKP’nin Kızılcahaman Kampı gibi tüm sektörleri toplayıp kamp yapmalı” açıklamasında bulundu.