Tel Aviv saldırısının arkasında İran ve Suriye var

İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz, başkent Tel Aviv'de dün düzenlenen ve 30 kişinin yaralanmasına neden olan intihar saldırısının arkasında Suriye ve İran'ın olduğunu söyledi.

Yedioth Ahronoth gazetesi ise Mofaz’ın İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın Şam’daki toplantısını ‘terör zirvesi’ olarak nitelenedirdiğini yazdı.

Mofaz, “İran-Suriye terör ekseninin” sadece İsrail’in problemi olmadığını ifade ederek; ABD, Avrupa ve Mısır’a bu konuda şüphelere yer bırakmayacak somut deliller sunabileceklerini bildirdiklerini söyledi.

Diplomatik kaynaklar, Şam’da dün bir araya gelen Ahmedinecad ve Esad’ın Filistin halkının hakkını alabilmesi için sürekli direnişin tek yol olduğunu düşündüğünü bildirmişti.

Öte yandan İslami Cihad ve El Fetih örgütlerinin üstlendiği Tel Aviv’deki intihar saldırısından sonra, İsrail askerleri Batı Şeria’nın El Halil kentinde bir Filistinliyi öldürdü. İsrail Ordusu, Molotof kokteyli ateşleyen iki Filistinliden birinin vurulduğunu, diğerinin ise yakalandığını açıkladı.