‘Tel Aviv’deki intihar saldırısı emri Suriye’den geldi’

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Tel Aviv'de hafta başında yaşanan saldırı emrinin Suriye'den geldiğini öne sürdü.

Olmert, tek taraflı hareket etme planını tekrar gündeme getirdi.
Ülkesine gelen bir grup ABD’li senatörle görüşen Olmert, Tel Aviv’de 9 kişinin öldüğü intihar saldırısı emrinin Suriye’den geldiğini, tamamlanan operasyonun tekrar Şam’a bildirildiğini iddia etti.

Saldırıda İran ve yeni Filistin hükümetinin de sorumluluğu bulunduğunu belirten Ehud Olmert, ”İran, Suriye ve Filistin yönetimi arasında bir iletişim kanalı var” diye konuştu.

İsrail’in Filistinlilerle anlaşmaya çalıştığını ifade eden Olmert, “Ama sonsuza dek onları beklemeyeceğiz. Mevcut durum sürerse, İsrail kalıcı sınırlarını tek taraflı olarak belirleyecek ve Filistinliler çok şey kaybedecek” dedi.

Öte yandan, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Olmert’i resmi ziyaret için ülkesine davet etti. Olmert’in makamından yapılan açıklamada, ziyaret tarihinin gelecek hafta belirleneceği, ve Mübarek’in davetinin Olmert’e telefonla da ayrıca ilettiği kaydedildi.

İsrail ile Filistin yönetimleri arasında arabuluculuk rolünü üstlenen Mısır’ın Dışişleri Bakanı Ahmet Ebu’l Geyt, dün yaptığı açıklamada, Kahire’nin, iki ülke arasındaki barış görüşmelerinin sürdürülmesi için Olmert ve Abbas’ı biraraya getirmeye çalıştığını söylemişti.