Teleferik Uludağ’a uzanıyor

Bursa'da yıllardır konuşulan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Teleferik'in Oteller Bölgesi'ne kadar uzatılacağı projenin ihalesi yapılarak, kentin turizm potansiyelini harekete geçirecek olan bir çalışmaya daha start verildi.

kentin turizm potansiyelini harekete geçirecek olan Teleferik Projesi’nin ihalesi yapıldı. Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak olan projenin ihalesini Avusturyalı NSM International Group aldı. 45 yıllık mevcut hat yenilenerek, Oteller Bölgesi’ne kadar uzatılacak olan projenin 24 ayda tamamlanması planlanıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, uygulamaya geçirdikleri projelerle Bursa’nın kabuk değiştirdiğini belirterek, “Bizi ‘marka kent Bursa’ hedefine bir adım daha yaklaştıracak Teleferik Projesi’nde bir aşamayı daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 2006’ya yatırımlarla girdik. Bir taraftan vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıran yatırımlar, diğer yandan da Bursa’nın vitrinini güzelleştiren çalışmalarla geceli-gündüzlü çalışıyoruz” dedi.

Teleferik Projesi’nin doğal zenginlikleri, yeşil dokusu, şifalı suları ve tarihi özellikleri ile büyük bir turizm potansiyeline sahip Bursa’nın bu gücünü harekete geçireceğini ifade eden Başkan Şahin, “Kışın gelen hem kayağını yapacak, hem de kent merkezinde sağlık turizminden yararlanacak. Teleferik projemiz ile kent içindeki termal turizm ile dağ turizmini entegre edeceğiz. Kış aylarında Bursa’ya gelen bir turist sabah kaplıcaya girecek, sonra da kent içinden teleferiği kullanarak Oteller Bölgesi’ne kadar çıkarak kayak yapabilecek. Bu seçenek, her yıl çok daha fazla turisti Bursa’ya çekecek. Ayrıca, yaz döneminde de atıl kalan otellerin doluluk oranları artacak. Teleferik Projesi ile Uludağ’dan 12 ay boyunca yararlanacağız” diye konuştu.

Başkan Hikmet Şahin, yeni sistemle Teleferik- Oteller Bölgesi arasının 22 dakika olacağını, isteyenin istasyonlarda durup, aktarmalı olarak, isteyeninde Teleferik’ten Oteller Bölgesi’ne bekleme yapmadan gidebileceğini belirtti.