Telekom çalisanlari eylem yapti

ANKARA - Türk Telekom'un özellestirilmesiyle ilgili devir sözlesmesinin imzalanacak olmasini protesto eden Heber-Sen üyesi Türk Telekom çalisanlari, bugün is birakma eylemi yapti.

Ulus Telekom’da çalisan KESK’e bagli Haber-Sen üyeleri, bugün sabah mesai saatinin baslamasiyla birlikte is birakma eylemi yaptilar. “Telekom halkindir, AKP satilmis”, “Katil Oger, Telekom’dan defol” seklinde sloganlar atan grup, eylemlerini mesai saati bitimine kadar sürdüreceklerini açikladi. Grup adina bir açiklama yapan Haber-Sen Baskani Esin Yelekçi, Türk Telekom’un Oger grubuna devriyle ilgili sözlesmenin izmalanacak olmasinin kendileri için bin anlam ifade etmedigini belirterek, Oger’i Telekom’a sokmayacaklarini söyledi. Türkiye’de 20 yila yakin bir süredir özellestirmeler yapildigini, her seferinde ‘isten adam çikarilmayacak’ denmesine ragmen insanlarin islerini kaybetmeye devam ettigini dile getiren Yelkenci, hükümetin IMF’ye Türk Telekom’da bin 153 kisinin isten çikarilcagi taahüdünde bulundugunu savundu.

Telekom’un satisinin durdurulmasi için 18 ayri dava açildigini ancak hükümetin bu davalarin sonuçlarini beklemeden Telekom’u devretmeye kalkistigini vurgulayan Esin Yelkenci, Telekom’un 9 aylik karinin 2.1 milyar YTL oldugunu, Oger grubunun ödeyecegi ilk taksidin bu rakanin çok altinda oldugunu kaydetti.

Türkiye Kamu-Sen’e bagli Türk Haber-Sen Baskani Ismail Karadavut ve sendike yöneticileri de Haber-Sen’in eylemine destek verdi. Türkiye’nin temel kurumlarinda alinteri bulunmayan yöneticilerin, bu kurumlari baba baba satmaya çalistigini dile getiren Karadavut, IMF’nin borçlarinin ödenmesi için Türk Telekom, TÜPRAS gibi temel kurumlarin satilmasina karsi olduklarini bildirdi.

Basin açiklamasinin ardindan Heber-Sen üyeleri sloganlar ve alkisli protestolarla eylemlerine devam etti.