Telekom kaçak ADSL operasyonuna hazırlanıyor

Kaçak elektrik kullanımı önlemek için yürütülen operasyonların ardından Telekom kaçak Asimetrik Sayısal Abone Hattı (ADSL) kullanımı önlemek için operasyona hazırlanıyor.

Bunun önüne geçmek için Telekom’un yönetmenlik hazırlığı içerisinde olduğu bildirildi.
Şanlıurfa İl Telekom yöneticilerinden alınan bilgiye göre kaçak ADSL kullanımı ile alakalı operasyonları hız kazanacak. Kaçak ADSL kullanımın en yoğun yaşandığı bölgenin ise Güneydoğu olduğu bildiriliyor. Bölgede 1 ADSL abonesine karşılık en az 5 kaçak ADSL kullanılıyor.

2005 yılında Telekom Genel Müdürlüğün illere verdiği ADSL aboneliği hedefine Güneydoğu’da ulaşılamamasının en büyük sebebinin ise kaçak ADSL kullanımından kaynaklandığı bildirildi.

Bölgede bir ADSL abonesinden 5 iş yeri ya da 5 evin yararlandığını bununda kaçak ADSL kullanımına girdiğini dile getiren Telekom yöneticileri, Internet kullanımın bölgede yaygınlaştırılması için kaçak denetimlerini bu güne kadar ekip kurarak yapmadıklarını hatırlatıyor. Ancak rastladıkları kaçak ADSL kullanımını iptal ettiklerini söyleyen yetkiler, “Kaçak ADSL kullanımı suçtur. Nasıl ki evdeki telefonunuzu apartmandaki bütün dairelere komşulara paralel hat çekip kullandırmıyorsanız. ADSL hattını da kullandıramazsınız. ADSL bir iş yeri için alınmış ve bu iş yerinin bütün odalarına ve dairelerine çekilmişse bu normal. Mesela valilikler, belediyeler, holdingler şirket adına ya da kurum adına alanlar ADSL’sini bütün binaya çeker. Ama bir konfeksiyon dükkanı ya da emlakcı veya terzi bir ADSL alıp bunu komşu dükkanları ile parelel hatla paylaşırsa bu suçtur. Buna çok rastlıyoruz. Bazen bir ev ADSL’ye abone oluyor ama apartmanın tamamı bir hattan yararlanıyor.Neymiş ücretini kendi aralarında ödüyorlarmış.Böyle bir şey olamaz. Çünkü imzaladıkları sözleşmeye aykırı davranmış oluyorlar. Böyle olunca da suç işliyorlar.Bu kul hakkına da girer” diye konuştu.

Bu şekilde ADSL kullanan Nihat K. yapılacak yeni bir düzenleme ile ADSL abonelerine bu çerçevede kolaylıklar sağlanmasını istiyor.

Bir ADSL abonesini 3 iş yeri ya da 2 iş yerinin ortaklaşa parasını ödeyerek kullanmasının önün açılmasını dile getiren Nihat K. Güneydoğu bölgesinin ekonomik durumunun iyi olmadığını bu yüzdende kaçak ADSL kullanımın yüksek olduğunu söylüyor. Bunun kaçak sayılmasını da doğru bulmayan Nihat K., “Çünkü benim komşum ADSL ye abone olurken kendi aramızda anlaştık sen abone ol biz üç komşu dükkan ortaklaşa parasını ödeyelim dedik sonuçta anlaştık ve bir ADSL abonesi yaptık. Neticede hak hukuk içerisinde parasını da ortaklaşa toplayıp ödüyoruz.” diyor

ADSL NEDİR ?

ADSL mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir.

Geniş bant, erişimi sağladığından dünyada Internet kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. ADSL’de telefon hattı üzerinde kapasiteyi daha verimli kullanmak amacıyla sayısal kodlama teknikleri kullanılır. Asimetrik yapısı nedeniyle Internet ya da benzer veri kaynaklarına ulaşıp tek yönde veri aktarımı yapmak isteyen müşteriler için en elverişli uygulamadır.