Telekom şirketi Altimo; ‘mevcut büyümeden memnunuz’

Turkcell'in yüzde 13.2 hissesini alan Rus telekom şirketi Altimo; "Muvcut büyümeden memnunuz"

Çukurova Grubuyla yaptığı anlaşma sonrası Turkcell hisselerinin yüzde 13.2’sin satın alan Rus telekom şirketi Altimo üst düzey yetkilisi(CEO) Alexey Reznikovich, Altimo’nun şuanki finansal konumundan son derece memnun olduğunu belirterek, “Turkcell’den daha fazla hisse almayı düşünmüyoruz” diye konuştu. Alexey Reznikovich, Turkcell hisselerini satın aldıkları günden itibaren yüzde 15-20’lik hisse değeri artışı gördüklerini ifade ederek, “Bu bizim için son derece tatmin edici, memnun edici bir sonuç.” dedi.
Altimo CEO’su Alexey Reznikovich, Hyatt Regeney Otel’de düzenlediği basın toplantısında, Türk pazarıın büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Geçtiğimiz Kasım ayında Çukurova Grubu ile yaptığı anlaşma sonrasında Turkcell hisselerinin yüzde 13.2’sine sahip olan Rus telekom şirketi Altimo’nun CEO’su Reznikovich, Türkiye’de olmaktan ve bu anlaşmayı yapmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Türkiye’nin büyümekte olan bir ülke olduğunu söyleyen Alexey Reznikovich, Türkiye’yi telekom pazarlarının en iyilerinden ve büyümeye açık bir pazar olarak değerlendirdi. Alexey Reznikovich, Türkiye’de yatırımlarının devam edeceğini belirtti.

Konşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Alexey Reznikovich, “Uygun bir fiyat olursa Turkcell’den daha fazla hisse almayı düşünürmüsünüz?” şeklindeki soruyu, “Şu andaki finansal konumumuzdan son derece memnunuz. Turkcell’den daha fazla hisse almayı düşünmüyoruz.” diye cevapladı. Şuan Türkiye’de mobil sektörünün kar vadettiğini belirten Reznikovich, bu iyi gidişin devamlı olacağını öngördüklerini ifade etti. Alexey Reznikovich,”Bu iyi gidiş devam ettikçe hisselerimizi satmayı da düşünmeyiz.” şeklinde konuştu. Altimo Üst Yöneticisi Reznikovich, Türkiye’de sabit hatlara yatırım yapmayı düşünüp düşünmeyeceklerine ilişkin bir soru üzerine,

mobil sektörün, sabit telefon sektörün göre hem kar marjları hem yatırımın geri dönüşü hem de büyüme anlamında çok daha büyük avantaja sahip olduğunu belirterek, ”Biz sabit hatlardan ziyade Türkiye ve Rusya’da mobil sektöre odaklanmış durumdayız. Ama çok güzel bir fırsat çıkarsa biz bunu atlamayız. Tabii ki gündeme alırız. Fakat dediğimiz

gibi odaklandığımız alan mobil sektördür” diye konuştu.

Alexey Reznikovich, Türkiye’de yatırımlara devam edecekleri yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine da, yatırım alanları hakkında henüz bir planlama yapmadıklarını belirterek, ”İyi düşünülmüş bir büyüme, genişleme planımız yok. Ancak Türkiye’nin gelişmekte olan bir ülke olarak mobil telekomünikasyon sektöründe öncelikle penetrasyon oranı düşük olduğunu düşünüyoruz. Turkcell’i de çok önemli, çok güçlü bir firma olarak değerlendiriyoruz. Yatırımımızın da geri dönüşünün yüksek olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu. Alexey Reznikovich, Turkcell yönetimini nasıl değerlendirdikleri yönündeki soruya, “Operasyonel yönetime girmiyoruz. Biz Turkcell’in yönetimini deneyimli ve güçlü görüyoruz.” diye cevap verdi.