Telekom zammına karşı kampanya

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Deniz, Türk Telekom’un 1 Mart 2007'de yürürlüğe girecek yeni tarifesine karşı, 19 milyon kullanıcıyı, 'Telekazık Kampanyası'na katılmaya çağırdı.

Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz, Türk Telekom’un, Telekomünikasyon Kurulu’nun onayladığı yeni tarifenin 1 Mart’tan itibaren yürürlüğe gireceğini kaydetti. Yeni tarife ile rekabetin olduğu milletlerarası, şehirlerarası ve GSM arama ücretlerinde indirime gidildiğini belirten Deniz, rekabetin olmadığı ve Türk Telekom’un tek başına hizmet sunduğu şehir içi görüşme ücretleri ve sabit ücretlere yüzde 25 zam yapıldığını ifade etti. Deniz, bu uygulamayla birlikte tüketici mecburiyetinin kötüye kullanıldığını öne sürdü.

MERKEZ BANKASI DA KARŞI

Tüketiciler Birliği tarafından Telekomünikasyon Kurulu’nun onay işleminin iptali için yargı yoluna gidildiğinin altını çizen Deniz, Türk Telekom’un bu uygulamasının enflasyonun düşürülmesine ilişkin yıllardan beri ulusal ölçekte yürütülen mücadeleyi başarısız kılacağı vurgusunun, Merkez Bankası raporlarına da yansıdığını ifade etti. Deniz, Türk Telekom’un bu uygulamasının toplumun tüm kesimlerinden tepki gördüğünü fakat Türk Telekom’un şehir içi tarifesine getirdiği yüzde 25’lik zammı, nisan faturalarına yansıtma hazırlıklarını yürüttüğünü kaydetti.

İMZA KAMPANYASI

Deniz, Tüketiciler Birliği’nin tarifenin iptaline ilişkin olarak açtığı davanın tüketici lehine sonuçlanacağından ümitli olduklarını kaydetti. 19 milyon sabit telefon kullanıcısının yeni tarifelerle ilgili bilgilendirilmesi gerektiğini vurgulayan Deniz, yüzde 25’lik zamma ilişkin olarak “Telekazık” adı altında imza kampanyası başlatacaklarını bildirdi. Deniz, kampanya kapsamında oluşturulan “www.telekazik.org” internet sitesi ve (212) 478 0 222 numaralı çağrı merkezi aracılığıyla toplanacak imzaların, Telekomünikasyon Kurumu ve Ulaştırma Bakanlığı’nın da içinde bulunduğu tüm ilgili ve yetkili kurumlara iletileceğini belirtti.