Telekom’a başvuran olmamış

Tümgeneral Taşkesen’in telefonlarının dinlenmesi için Türk Telekom’a bir başvuru olmadığı bildirildi.

Taşkesen’in istifasına telefonlarının dinlenmesi ve kayıtların kendisine gösterilmesinin neden olduğu iddiaları ile ilgili sorulara da yanıt verdi. Taşkesen’in telefonlarının dinlenmesi ya da sonraki süreçte bilgi talep edilmesi yönünde kendilerine başvuru olup olmadığı sorusuna yanıt veren Doany, “Hayır, başvuru yok. Resmi olarak bize bu konuda bir başvuru yada iddia ulaşmadı’’ dedi. Türk Telekom’un milli güvenliği ilgilendiren konularda yetkili mercilerin talep etmesi halinde telefon görüşmelerini 3. şahıslara dinletme zorunluluğu olduğunu hatırlatan Doany, Türk Telekom yetkilileri yada çalışanlarının illegal dinleme faaliyetleri içinde bulunamayacağını dile getirdi. Doany, böyle bir durumun sert cezaları olduğunu da hatırlattı.

Doany, teknik olarak illegal dinleme yapılıp yapılamayacağı sorusuna ise, ’’Teknik olarak her şey mümkün’’ diyerek yanıt verdi. Yasal başvuru durumunda görüşmelere erişim sağlama mecburiyetlerinin olduğunu bir kez daha hatırlatan Doany, ’’Erişim imkanı

sağlamak, şirket elemanlarımızın dinleme yapması yada kayıtları tutması anlamına gelmiyor’’ diye konuştu. Kendilerinin yasal talep üzerine erişimi sağlasalar dahi, dinlemenin başvuran kurumlar tarafından yapılabileceğini dile getird

YABANCI ÇALIŞANLARIMIZDAN KİMSE İŞTEN ATILMADI

Türk Telekom’da bazı İngiliz çalışanlarının bazı kişilerin görüşme bilgilerine ulaşmaya çalıştıkları ve işten çıkarıldıkları iddiaları konusunda ise Doany, hiç kimsenin işten çıkarılmadığını dile getirdi. Doany, “O ülkenin kurallarına uyacak ilk kişi yabancı yatırımcıdır. Eğer birisi kanunlara uyacaksa, bu ilk biz olacağız’’ dedi. Türk Telekom’daki yabancı çalışanların kritik konulardaki bilgilere ulaşma şansına sahip olmadığını kaydeden Doany, “İzleme ve dinleme konularında çok titiziz. Yabancı yada Türk, çalışanlar kanunları çiğnemeleri halinde cezalandırılır’’ dedi.

TÜRK TELEKOM’DA ORGANİZASYON YAPISI DEĞİŞTİ

Doany ayrıca, dünyada 13’üncü büyük telekom operatörü olan Türk Telekomun, yeni bir organizasyon şemasına oturtulacağını dile getirdi. Rekabetin sabit hatlarla mobil hatlar arasında olduğunu vurgulayan Doany, yeni organizasyon yapısında satış ve pazarlama bölümünün müşteri odaklı çalışacağını, operasyon ve finans iş lerini yeniden ele aldıklarını, stratejik planlamalar yapacaklarını ve şirketin haklarını en iyi şekilde korumak için hukuk yapısında önemli değişiklikler gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Yeni yapılanmada, yönetim kurulunun 10 üyeden, İcra Kurulu’nun ise 3 üyeden oluşacağını, CEO’ya bağlı genel müdür yardımcılarıyla birlikte strateji ve iş geliştirme, insan kaynakları ve regülasyon ile rekabet konularında başkanlıklar ihdas edildiğini belirten Doany, yönetim biriminin pazarlama ve satış, finans bölümlerinin de İstanbul’a taşınacağını, operasyonlar ve destek birimlerinin ise Ankara’da kalacağını vurguladı. Pazarlama ve satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Toros, operasyonlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Celaleddin Dinçer, finanstan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazif Burca ve destek hizmetlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ise Şükrü Kutlu olacak.