Telekom’daki 165 yillik devlet hakimiyeti bugün sona eriyor

ANKARA - Türk Telekom’un yüzde 55 hissesi, bugün Oger Telecoms’a devrediliyor

Bugün önce, Türk Telekom’u yönetecek 10 kisilik yeni yönetim kurulu açiklanacak. Devir sözlesmesinin ardindan da açiklanan yeni yönetim kurulu ögleden sonra ilk toplantisini yapacak. Böylece, devletin kurumdaki 165 yillik hakimiyeti sona erecek.

Devir sonrasinda Hazine’nin Avea’daki payi da, yüzde 18’e düsecek. Oger Telecoms ise yüzde 22 ile Avea’ya ortak olacak. Ulastirma Bakanligi’ndan edinilen bilgilere göre, Avea Genel Müdürü Cahit Paksoy’un koltuguna Turkcell’in ilk Genel Müdürü Cüneyt Türktan oturacak. Diger yandan, Oger Telecoms ile yapilacak devir sözlesmesi öncesi, Telekom’daki nakit fazlasi 1,9 milyar YTL de Hazine adina ayri bir hesaba aktarilacak. Hazine de faiziyle birlikte bu parayi, 15 Ocak 2006 tarihinde çekecek. Temmuz ayi basinda Türk Telekom’un yüzde 55’inin blok satisina iliskin ihalede en yüksek teklifi 6 milyar 550 milyon dolar ile Oger Telecoms vermis ve bu bedeli vadeli olarak ödeyecegini açiklamisti. Bu durumda, alici firmanin yaklasik 1,3 milyar dolarlik pesinat yatirmasi gerekiyor. Vadeli seçenekte, yüzde 20’si pesin, kalan tutar ise 5 yillik sürede ve 5 esit taksitle, yillik anapara taksitleri ve her yil henüz ödenmemis tutar üzerinden hesap edilecek yillik faiziyle birlikte (yillik libor+2,5 faiz) ödeme imkani bulunuyor. Bugün geçerli olan libor degerinin dönem boyunca sabit kalacagi varsayimindan hareketle, yatirimcinin ödeyecegi bedel 6 milyar 550 milyon dolardan yaklasik 7 milyar 540 milyon dolara kadar çikiyor. Bu arada, Türk Telekom hisse devri sonrasinda, sirketin olusturacagi kârdan hissedarlarina verecegi temettü, hisse tutarina göre dagitilacak.

Bu arada, Ulastirma Bakani Binali Yildirim, Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan hakkindaki, ‘tehdit ve yolsuzluk’la ilgili iddialarin arastirilmasi için Cumhuriyet Savcisi Mehmet Bozkurt’a sorusturma izni verdi. Sorusturma, geçen agustos ayi içinde Amasya Milletvekili Hamza Albayrak’in danismani Mehmet Ali Akyol tarafindan savciliga yapilan suç duyurusu ile basladi. Akyol, Ekinalan’in kendisini maasini vermemekle tehdit etmesinin yani sira bazi belgelerle birlikte kurumda ankesör usulsüzlügü yapildigini iddia ederek suç duyurusunda bulunmustu. Bunun üzerine savcilik, Bakan Yildirim’dan 4483 sayili kanunun ‘memur ve diger kamu görevlilerinin yargilanmasi hakkindaki’ maddeye dayanarak sorusturma izni istedi.