Telekom’dan konuşana indirim

Türk Telekom'un yeni tarifelerine göre az konuşan aboneler eskiye oranla daha yüksek fatura ödeyecekler, konuşma süresi arttıkça indirim oranı artacak.

Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin yaptığı telefon tarifesi değişikliği herkesin kafasını karıştırdı. Telekom, yeni tarifelerde şehir içine zammın, şehirlerarasına ve GSM’lere yapılan indirimle dengeleneceğini ve faturalara zam olarak yansımayacağını savunmuştu. Ancak Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği’nce yapılan hesaplamalara göre, yeni tarife ile birlikte telefon faturalarında yüzde 12 ile yüzde 25 arasında değişen fiyat artışları olacak.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği, yeni telefon ta-rifelerini örneklerle değerlendirdi. Buna göre, 10 YTL’lik şehir içi görüşme yapan bir kişiye 20.20 YTL fatura gelirken, yeni tarifeye göre 25.28 YTL ödemek zorunda kalacak. Böylece yüzde 25 fazla para ödemiş olacak. Derneğin hesaplamalarına göre, 20 YTL şehir içi görüşme, 10 YTL de cep telefonu araması yapan bir kişi de bugünkü tarifelere göre ücret dahil 40.20 YTL öderken, yeni tarifeye göre ise 46.44 YTL ödemek zorunda kalacak. Böyle bir tabloda da yüzde 15.5 oranında artış söz konusu olacak.

Dernekten yapılan açıklamada, evinden milletlerarası, şehirlerarası veya cep telefonu ile yoğun biçimde konuşanlar için hesap yapıldığında bir indiri-min söz konusu olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, Türk Telekom’un zam yaptığının, Merkez Bankası’nın Ocak ayı bülteninde “Yılın ilk çeyreğinde haberleşme gurubunda telefon ücreti kaynaklı fiyat artışları beklenmektedir” ifadesi ile belgelendiği bildirildi.

BİR TAŞLA İKİ KUŞ

Açıklamada, şöyle denildi: “Türk Telekom, tarifesini değiştirerek aslında bir taşla iki kuş vurmaya çalışıyor. Rekabetin olmadığı sabit ücret ve şehir içi telefon görüşmelerinde artış, rekabetin olduğu şehirlerarası, milletlerarası ve cep telefonlarına doğru yapılan aramalarda indirim. Böylece yeni gelişmekte olan uzak mesafe telefon hizmeti alanındaki rekabet, yeni tarife yoluyla yok olacaktır.”