Telekom’un yüzde 55’si satildi

ANKARA - Oger Telecom Ortak Grisim Grubu,Türk Telekom'un yüzde 55`lik hissesini devralan sözlesmeye imza atti; 1 milyar 310 milyon dolarlik pesinati Hazine hesaplarina yatirdi.

Telekom’un yüzde 55’lik kamu hissesinin devrine iliskin imza töreni Halkbankasi Genel Müdürlügü’nde yapildi. Törene Maliye Bakani Kemal Unakitan, Ulastirma Bakani Binali Yildirim, Oger Telecom Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Muhammed Hariri, Türk Telekom Yönetim Kurulu Baskani Erkan Akdemir ve Özellestirme idaresi Baskani Metin Kilci katildi.

Devir sözlesmesinin imza töreni öncesinde konusan Ulastirma Bakani Binali Yildirim, halkin zihninde bitmeyen ihale olarak kalan Telekom ihalesini bugünkü imza töreniyle tamamlandiklarini söyledi. Telekom özellestirilmesi için 2000 yilindaki denemenin disinda bu zamana kadar ciddi hiçbir girisimin olmadigini vurgulayan Yildirim, kendi hükümetlerinde özellestirme karari aldiklari günden 43 ay sonra Telekom’u özellestirdiklerini dile getirdi. Yildirim, “Neden bu kadar uzun sürdü diye sorarsaniz. Bu süre zarfinda ihalede belirsizlikleri ortadan kaldirmak istedik. Hukuku engelleri, kamudan kaynaklanan engelleri teker teker bu süre içerisinde kaldirdik.” diyerek, özellestirme süreci hakkinda bilgi verdi. Yildirim, Telekom ihalesini sektörün serbestlestigi ve GSM operatörlerin sabit abonelere göre iki kat artirdiklari bir dönemde gerçeklestirdiklerine de dikkat çekti.

Telekom’un ülkeye 164 yilidir süren iletisim hizmetinin oldugunu hatirlatan Yilidirim, yapilan sözlesme devriyle bir nöbet degisiminin yapildigini kaydetti. Yildirim, Danistay’in ihaleye verdigi onaya da isaret ederek, “Danistay, hukuka ve bilimsel verilere göre karar vermistir. Telkinlere göre degil. Danistay, yürütmeyi durdurma kararini uygun görmedi. Her türlü yönlendirmelere ragmen beklenen karari verdi. Sagduyu davranisindan ötürü Danistay’a tesekkür ediyorum.” dedi.

Maliye Bakani Kemal Unakitan ise, “Bu isi biran evvel sonuçlandiralim da paralari alalim” diyerek espiriyle basladigi konusmasinda hükümet olarak bir ilke imza attiklarini söyledi. “Türkiye tarihinin en büyük ihaesine imza atiyoruz” diyen Unakitan, bu imza ile ‘Türkiye’de bir türlü büyük özellestirme yapilamiyor’ anlayisinin artik kalktigini ve ‘Türkiye’de artik özellestirme yapilabiliyor’ anlayisinin olustugunu ifade etti. Unakitan, Telekom özellestirmesinde en büyük payin hükümete ait oldugunu belirterek, “Çünkü basta Sayin Basbakanimiz ve hükümetimiz özellestirmenin arkasinda büyük siyasi irade göstermislerdir.” dedi.

Bundan sonra Oger Telecom’un yapacagi yatirimlarla vatandasin daha iyi hizmet görecegini kaydeden Unakitan, hisselerin devriyle birlikte Telekom yatirimlarda kamudan kaynaklanan sikintilarinda ortadan kalkacagina isaret etti. Unakitan, devir sözlesmesinin anlaminin Hazine’ye 1 milyar 310 milyon dolarin girmesi oldugunu söyleyince Ulastirma Bakani Yildirim, “Paralari saydiniz mi?” demesi üzerine “Hazineci arkadaslar saymistir” diyerek espiriye karsilik verdi.

YATIRIMIZ, TÜRKIYE’NIN GELECEGINE OLAN GÜVENIMIZ

Oger Telecom Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Hariri de, zöllestirme sürecini hatirlatarak, süreci tüm kosullarini yerine getiren Oger’in tamamlamasi üzerine hissedarlik anlasmasini imzalamak üzere davet edildigini vurguladi. Telekom’un özellestirmesi sürecinde Türkiye’nin güçlü hukuk sistemine, ihalenin seffaf ve rekabetçi ortamda yapilmasina güvenmeleri nedeniyle ihaleye katildiklarini anlatan Hariri, “Gerek Türkiye’ye gerekse de Telekom’a yatirim yapma taahüdümüzün altini bir kez daha çizmek istiyorum. Bu dogrultuda hazirlanan is planimizin öncelikli hedefi Telekom yönetimi ve çalisanlarina yatirim yapmak olacaktir. Yatirim planimiz ayrica en ileri düzeyde teknolojiyle yeni ürün ve hizmetlere, network tesisleri ve sistemlerine de yatirimi içermektedir.” diyerek, sözlerini söyle tamamladi: “Bugün, burada söz konusu olan salt bir sirket satin alma operasyonu degildir. Bu süreci Telekom’un büyümesi ve gelismesinin yanisira Türkiye’nin gelecegine olan güvenimizin tescili ve yapacagimiz yatirimlarin baslangici olarak görüyoruz.”

Konusmalarin ardindan Telekom’un yüzde 55’lik hissesini Oger Telecom OGG’ye devrini öngeren sözlesmeye Maliye Bakani Unakitan, Ulastirma Bakani Yildirim ve Oger Telecom OGG adina Hariri imza atti. Imza töreni sonrasi Hariri, Telekom ihale bedeli olan 6 milyar 550 milyon dolarlik sembolük çeki Unakitan ve Yildirim’a verdi.