Televizyondaki reklam sayılarında düşüş yaşandı

Televizyondaki kanalların yayınladığı reklam sayılarında düşüş yaşandığı belirlendi.

Televizyondaki kanalların yayınladığı reklam sayılarında düşüş yaşandığı belirlendi. 1-20 Mart tarihleri arasında ekranda yer alan otuz kanalda, 323 bin 314 adet reklam spotu yayınlandığı tespit edilirken, 1-20 Nisan döneminde ise yayınlanan toplam spot sayısının 263 bin 31’e gerilediği ortaya çıktı.

RTÜK yasasındaki reklam süre ve zamanlamasında yapılan değişiklik sonrası, ülkede reklam takibi konusunda hizmet veren Nar Ajans, yeni uygulamanın kanalların yayınladığı reklam süreleri üzerindeki etkisini araştırdı. Nisan ayı itibarıyla başlayan bu uygulamanın yansımaları incelendi.
Yeni reklam uygulamalarında, artık kanallardaki reklamlar eskisi kadar uzun sürmüyor, fakat sık sık reklam gösterilebiliyor. Televizyonda, önceden 20 dakikada bir dokuz reklam izlerken, artık 1 saatte on iki reklam izliyoruz. Kanallar, yayınladıkları reklamları, belirlenen on iki sayısını geçmemek suretiyle istedikleri saat dilimine göre yayabiliyorlar. Bu reklam kuşaklarının dışında çeşitli tanıtım ve tanıtıcı reklam arası da verilebiliyor.
Bu yeni uygulamalara rağmen Nar Ajans’ın son araştırması, kanalların yayınladığı reklamların sürelerinde de bir azalma yaşandığını ortaya çıkardı. 1-20 Mart tarihleri arasında ekranda yer alan otuz kanalda toplam 4 bin 513 saati aşan süreyle reklam yayınlanırken, 1-20 Nisan döneminde yayınlanan toplam reklam süresinin ise bin 425 saate düştüğü saptandı.