Televizyonlardaki şiddet gençleri duyarsızlaştırıyor

Televizyonlardaki şiddet gençleri şiddete karşı duyarsızlaştırıyor.

Çok fazla televizyon seyretmenin obezite ve düşük okul performansı ile ilişkilendirildiğine dikkat çeken uzmanlar, “Televizyonda izledikleri şiddet gençleri şiddete karşı duyarsızlaştırıyor ve saldırgan davranışları artırıyor, okul başarısını etkiliyor ve hatta bazı gençlerin dünyaya tüm bakışını şekillendiriyor.” uyarısını yapıyor.
Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan, son yıllarda yapılan araştırmaların şiddet ve cinsellik içeren filmleri izleyen orta okul ve lise çağı çocuklarının sigara ve içki kullanma eğiliminin arttığını ortaya koyduğunu belirtti. Küçük çocuklar için hazırlanmış çizgi filmlerin dahi şiddet eylemlerini içerebildiğini anlatan Dr. Erdoğan; “Medyanın ergenlik dönemindeki gençleri çok fazla etkilemesinin bir nedeni de, bu yaştaki gençlerin medyaya çok daha fazla maruz kalmaları. Araştırmalar tipik bir hafta içerisinde 8- 18 yaş arasındaki çocukların günde altı saatten fazla bir süreyi televizyon izleyerek, video oyunları oynayarak, video filmleri izleyerek, bilgisayar kullanarak ve müzik dinleyerek geçirdiklerini ortaya koyuyor. Bu süre ise neredeyse tam zamanlı bir işte geçirilen süreye eşit. 2- 7 yaş arasındaki küçük çocuklar dahi günde ortalama üç saati çeşitli medya unsurlarını kullanarak geçiriyor.” dedi. Medyanın ergenlik dönemindeki çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için anne-babaların yapabileceği bazı şeyler olduğunu dile getiren Erdoğan, bunları şöyle sıraladı: ” Toplam medya süresini kısıtlayın: Ergenler ve 2 yaşın üstündeki tüm çocuklar televizyon, video, video oyunları ve bilgisayar gibi medya unsurlarını günde bir-iki saatten fazla kullanmamalıdır. Bunun yerine ergenlik dönemindeki çocuğunuzu kitap okumak, spor yapmak, ev dışı etkinliklere katılmak, arkadaşları ile konuşmak, mektup yazmak ve ev işlerine yardım etmek gibi faaliyetlere yönlendirebilirsiniz.”

Dr. Erdoğan, ebebeynlerin ergenlik çağındaki çocukların izleyebilecekleri televizyon proğramlarını titizlikle seçmesi gerektiğini, ergenlik dönemindeki çocuğun televizyon veya video izlemeden önce, ona uygun olup olmadığını anlamak için izleyeceği programın konusunun mutlak suretle öğrenilmesi gerektiğini vurguladı. ‘www.aile.org.tr’ internet adresinde yaptığı açıklamada; sadece film eleştirilerine güvenilmemesi gerektiğini anlatan Dr. Erdoğan şunları söyledi; “Bunlar filmin içeriği konusunda size bir fikir verse de, en doğrusu filmi önce kendinizin izlemesi olacaktır. Ergenlik dönemindeki çocuğunuzun şiddet, küfür, seks, alkol, sigara veya uyuşturucu kullanımı gibi konuları içeren medya unsurlarına maruz kalmasını sınırlayın. Çocuğunuzun izlediği şeyi izleyin. Ergenlik dönemindeki çocuğunuzun izlediklerini, siz de onunla birlikte izleyin ve gördüklerinizi onunla tartışın. Film karakterleri tarafından ifade edilen konular hakkında konuşun ve sizin aile değerlerinizin hangi açılardan bu filmde gördüklerinizden farklı olduğunu belirtin. Çocuğunuza reklamları eleştirel olarak görmeyi öğretin. Çocuğunuzun odasına kullanımını gözleyemeyeceğiniz televizyon ya da bilgisayar koymayın. Kendi medya kullanımınızı sınırlandırın. İzleyeceğiniz programları dikkatle seçin ve izlediğiniz program bitince televizyonu kapatın. İçerik olarak sadece yetişkinlere yönelik programları çocuklar uyuduktan sonra izleyin.”