‘Telsim’i AK Parti’nin atadığı kişiler soydu’

ANAVATAN Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emin Şirin, Telsim'in 2005 yılı zararının 3.5 katrilyon olduğunu belirterek, AK Parti tarafından atanan kişilerin kurumu soyduklarını öne sürdü.

Şirin, şirketin iyi yönetildiği yönünde, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Telsim Yönetim Kurulu Başkanı Ferruh Tunç ve Telsim Genel Müdürü Mehmet Taşaltın’ın açıklama yaptığını hatırlatarak, şirketin iyi yönetilmediğinin bilonçosuyla ortaya çıktığını ileri sürdü. Şirin, Telsim’de yapılanlarla ilgili Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TMSF’den sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener’e mektup yazdığını ifade etti.

Şirin, Başbakan Erdoğan’ın devamlı olarak ”Bana belge getirin” şeklinde açıklamalar yaptığını belirterek, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Tayyip Bey, al sana belge… Senelerdir kar eden ve muhtemelen 8-10 senelik karı ile İmar Bankası’nın kamuya toplam maliyetini kapatabilecek olan Telsim, senin hükümetinin atadığı adamlar tarafından soyulmuş… Arada bir icraatını takdir ettiğimiz Abdüllatif Şener, nasıl oldu da derin bir kış uykusu içinde Telsim’in 3.5 katrilyon lira zarar etmesine göz yumdu?”

Uzan, Bakan Şener’e ise Telsim’in 3.5 katrilyon lira zarar yapmasına niçin göz yumduğunu sordu.

”Cem Uzan’ı koruyorsun” diyenlere, hukuk ve ahlak soruları olduğunu ifade eden Şirin, şunları kaydetti:

”Siz, Telsim’in malını, mülkünü, ismini, lisans hakkını, müşteri portföyünü, ‘varlık satışı’ diye tutup istihbarat teşkilatlarına çalıştığı kendi adamlarının itiraflarıyla sabit olan bir şirkete satmaya çalışacaksınız ama bu arada, Telsim’i soyup, soğana çevirip 3.5 katrilyon zarar, ziyan, vergi ve sigorta borcunu da Cem Uzan’ın üzerine bırakacaksınız. Uzanlar konusunda ilk günden beri tavrım çok açık ve belli: Uzanlar, mutlaka kamuya olan borçlarını son kuruşuna kadar, varsa cezasıyla ödemelidir. Ancak bu tahsilat yapılırken, devlet, kim olursa olsun alacağını hukuk dışına çıkarak, zorbalık yaparak takip etmemelidir. Hukuk Uzan’a da, Tayyip’e de herkese lazımdır.”